Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Porušování lidských práv nevadí, musíme obchodovat se všemi státy, míní Zeman

Evropa

  14:26aktualizováno  17:27
PRAHA - Prezident Miloš Zeman není spokojen se současnou českou ekonomickou diplomacií. Česká republika by podle něj měla obchodovat i se státy kritizovanými za stav lidských práv. Své výtky k ekonomické diplomacii sdělí ministrům při návštěvě zasedání vlády, kam přijde nejspíš v květnu.

Prezident Miloš Zeman foto: ČTK

Zeman to uvedl v rozhovoru pro ČTK. "Nejsem spokojen s tím, jak probíhá skutečná ekonomická diplomacie. Jak se snažíme dobýt nové trhy, jak se občas objevují naprosto nesmyslné překážky, ať už celní, vízové nebo jakékoli jiné. Politika by měla být odstraňováním bariér," uvedl Zeman.

ZEMAN O EUROSKEPTICÍCH A EVROPSKÉ UNII

  •  "Skepse je zdravá a já ji podporuji, protože o všem je potřeba pochybovat."
  • "Já jsem pro odstranění tohoto demokratického deficitu tím, že Evropský parlament bude plnohodnotný parlament a že tady bude rozumná evropská vláda."
  • "To (evropská vláda, pozn. red.) je kůň, který je chromý na tři nohy a má zatím jen jednu fungující nohu. Zatímco někteří navrhují, abychom tohoto koně utratili, protože je chromý na tři nohy, já navrhuji toho koně vyléčit."
  • "Náš vstup do Evropské unie byl čímsi víc než připojením se k jednotnému trhu, nebo k dodavateli dotací. Byl to v podstatě vstup do rodiny. Když vstoupíte do nějaké rodiny, tak tím sdílíte její pravidla chování, její kulturu a redukovat kulturu pouze na ekonomické záležitosti je přesně to, co dělal marxismus."
  • "Protože Čechy byly od starodávna součástí evropské kultury, já vstup do Evropské unie chápu spíše jako návrat do staré rodiny, než jako vstup do rodiny nové," dadal prezident, který dlouhodobě prosazuje názor, že by se EU měla proměnit ve federaci evropských států. "A Česká republika by měla patřit do toho tvrdého integračního jádra."

"Myslím si, že ekonomickou diplomacii je třeba sjednotit a odstranit některé ideologické překážky, které jí brání," dodal prezident, který na počátku března vyvolal diskuze svým výrokem, že Česká republika by neměla ohrožovat vývoz a investice tuzemských firem například v Uzbekistánu či Íránu přehnaným důrazem na ochranu lidských práv.

Dnes zopakoval, že podporuje obchodování i s těmito zeměmi, kterým mezinárodní společenství vytýká porušování lidských práv. "Měli bychom (s nimi) obchodovat stejnou měrou a měli bychom upozorňovat na porušování práv," soudí Zeman, podle něhož česká ekonomická diplomacie potřebuje "ideologickou diverzi".

"My potřebujeme s těmito zeměmi obchodovat, vyměňovat si s nimi studenty, podnikatele, turisty. Já bych neřekl rozkládat je zevnitř, ale tou konfrontací s reálným životem v obou uskupeních dosahovat toho, že v těchto zemích budou probíhat demokratizační procesy," uvedl prezident.

Právě o ekonomické diplomacii bude chtít hlavně mluvit při své první návštěvě zasedání vlády, kam se chystá příští měsíc. Kritizovat prý nebude jen ekonomickou diplomacii. "Na vládě vyjádřím stanovisko k některým krokům, s nimiž příliš nesouhlasím," poznamenal bez bližších podrobností.

Zdravotnictví je černá díra, souhlasí Zeman s Babišem

Zeman to uvedl v rozhovoru pro ČTK. Kromě toho také řekl, že "zdravotnictví je černá díra, do níž se sypou miliardy - to je ta nevyužívaná přístrojová technika, to jsou předražené léky".  Připojil se tak k obdobnému tvrzení ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Naopak ocenil krok ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který v únoru odvolal ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Pavla Březovského.

Prezident se také kladně staví k Němečkovu rozhodnutí obnovit komisi posuzující nákupy přístrojů do nemocnic. "Protože dneska máte super drahá zařízení, která v nemocnicích pracují dvě tři hodiny denně," uvedl prezident.

Mistrovský kousek, prohlásil

Prezident dnes mimo jiné pochválil dohodu dojednanou ministrem financí Andrejem Babišem ohledně prodloužení těžby v Dolu Paskov a snížení sumy, kterou stát zaplatí v souvislosti s plánovaným koncem dolu. "Panu Babišovi se podařil mistrovský kousek, a chtěl bych mu zcela upřímně blahopřát k jeho vyjednávacímu umění," řekl novinářům Zeman.

Babiš se v pondělí domluvil s firmou NWR na tom, že její Důl Paskov bude fungovat do konce roku 2017 a vláda poskytne peníze jen na sociální programy horníků za 600 milionů korun. Dosud se počítalo s ukončením činnosti dolu v roce 2016 s tím, že stát vydá až 1,1 miliardy korun. (čtěte VÍCE)

Podle Zemana má tak nyní agentura pro zahraniční investice CzechInvest o rok více času, aby přivedla na severní Moravu nového zahraničního investora. "A v takovém případě ten sociální program by se vlastně přetavil do podpory tohoto nového zahraničního investory a tvorby nových pracovních míst," uvedl prezident.

Ten dnes činnost CzechInvestu ostře kritizoval. Kritice rovněž podrobil společnost NWR a Zdeňka Bakalu, kteří by podle Zemana měli dostat cenu "antipodnikatel roku".

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a premiéra Bohuslava Sobotky je ale třeba dohodu ohledně Dolu Paskov dopracovat. Pokud klesnou ceny uhlí, buď podle Mládka vzroste kompenzace státu, nebo se zkrátí těžba v dole.

ČTĚTE TAKÉ:

Vládní koalice se kvůli státní pomoci pro OKD přela. ČSSD chtěla, aby stát nesl náklady na útlum dolu 1,1 miliardy korun za podmínky, že OKD do konce roku 2016 podpoří ztrátovou těžbu v dole.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...