Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hranice s Rakouskem se mohou otevřít, Prymula v tom nevidí problém. Může k tomu dojít ještě tento týden

Česko

  11:14aktualizováno  13:40
Praha - Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula nevidí důvod pro to, aby Česko neotevřelo hranice s Rakouskem. Návrh na jejich otevření v pondělí projedná vláda, řekl Prymula České televizi. Současně nevyloučil, že by se tak mohlo stát již tento týden. Stanovení termínu je podle něho ale záležitostí ministerstev zdravotnictví a vnitra. Rakousko otevřelo všechny hraniční přechody s Českem o víkendu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula nevidí důvod pro to, aby Česko neotevřelo hranice s Rakouskem. Návrh na jejich otevření v pondělí projedná vláda, řekl Prymula České televizi. Současně nevyloučil, že by se tak mohlo stát tento týden. Stanovení termínu je podle něj ale záležitostí ministerstev zdravotnictví a vnitra. Rakousko otevřelo všechny hraniční přechody s Českem o víkendu.

S ohledem na dobrou epidemiologickou situaci vláda podle Prymuly zřejmě projedná i otevření hranic se Slovenskem. „S velkou mírou pravděpodobnosti navrhneme i otevření hranic se Slovenskem,“ řekl náměstek ČT. Německo a Polsko podle něj naopak představují pro Česko kvůli tamní situaci ještě určité riziko.

„Slovensko je obecně velmi klidné, situace je mnohem příznivější než u nás, s jedinou výjimkou, a to jsou romské osady. Tam příliš mnoho opatření neprobíhá, a to pro nás znamená svým způsobem problém, protože právě z těchto osad by mohlo dojít k migraci na naše území,“ uvedl Prymula k situaci na Slovensku. Podle něj se proto bude muset u Slovenska najít nějaký režim, jak případně regulovat migraci z romských osad.

V Polsku je podle Prymuly kvůli nákaze rizikem příhraniční Slezsko. S ohledem na to v úvahu podle něj připadá jen diskuse o tom, jestli otevřít některé přechody, které by byly dál od Slezska.

Situaci v Rakousku náměstek zhodnotil jako stabilizovanou, klidnou a podobnou jako u nás. „Rakousko je na tom nepochybně dobře, a protože je situace podobná, s Rakouskem nevidím sebemenší důvod, proč by neměly být otevřeny hranice s ním i na naší straně,“ uvedl.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček v pondělí ČT řekl, že Česko jedná s Rakouskem o tom, aby lidé mohli vycestovat nejen z nutných důvodů, ale například i kvůli návštěvě příbuzných nebo turismu. „S rakouskou stranou budeme mít zítra (v úterý) videokonferenci, kde chceme postup dořešit. Myslím, že datum 8. června, na kterém jsme se původně shodli, bychom mohli posouvat,“ uvedl ministr.

Provoz na přechodu v Dolním Dvořišti na Českokrumlovsku je plynulý i přes to, že Rakousko od neděle naplno otevřelo všechny hranice s Českou republikou. Kolony se před příjezdem do České republiky v Dolním Dvořišti netvoří. Plynulý provoz je i v opačném směru. Řekl to mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

„Pro nás se nic nemění a zůstáváme na hranicích ve stejném režimu,“ uvedl. Zatímco Rakousko už dělá kontroly na koronavirus jen namátkově, na české straně musí policisté prověřovat každé vozidlo. Kvůli tomu se v minulých dnech na české straně někdy nárazově tvořily hodinové kolony.

Rakousko od neděli otevřelo všechny hraniční přechody nejen s Českem, ale i Slovenskem a Maďarskem. S úplným otevřením hranic se počítá ve druhém kroku a mělo by nastat 15. června. Pro návrat do České republiky je nadále nutný negativní test na koronavirus, jinak bude muset cestovatel do povinné 14denní karantény. Prakticky se tak pro české občany skoro nic nezměnilo.

Není vyloučeno, že v blízké době zavede podobný režim jako Rakousko i česká strana. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly není důvod pro to, aby se hranice s Rakouskem neotevřely. Nevyloučil, že by se tak mohlo stát již tento týden. Stanovení termínu je podle něho ale záležitostí ministerstev zdravotnictví a vnitra.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat