Česká republika nechce štěpit postoj Evropské unie k odstoupení USA od dohody s Íránem o jeho jaderném programu. Podle ministra zahraničí Martina Stropnického (ANO) ale Praze v unijním stanovisku chybí konstatování, že Teherán vyvíjí balistické rakety. Podle něj nelze pomíjet argumenty Izraele a Spojených států, které tvrdí, že Írán dohodu porušoval.
Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o odchodu od jaderné dohody uvedla, že smlouva funguje a je zásadní pro bezpečnost regionu, Evropy a celého světa. Mogheriniová také poznamenala, že ji zvlášť znepokojuje Trumpovo oznámení nových protiíránských sankcí.
Česká diplomacie ve středu oznámila, že ve shodě se státy EU považuje dohodu o nešíření jaderných zbraní za důležitý nástroj pro snížení rizika šíření jaderných zbraní. Mezinárodní společenství se ale podle ministerstva zahraničí musí urgentně zabývat íránským balistickým programem a dalšími aktivitami Íránu, které nepřispívají stabilizaci regionu.
Odstoupení od jaderné dohody by mohlo vést k jadernému zbrojení na Blízkém východě, varují Trumpa evropští lídři |
Podle Trumpa je smlouva z roku 2015 neúčinná, neboť nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Trump zároveň řekl, že obnoví sankce proti islámské republice, a to na „nejvyšší úrovni“.
Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová po Trumpově prohlášení uvedla, že smlouva funguje a je zásadní pro bezpečnost regionu, Evropy a celého světa. Mogheriniová také poznamenala, že ji zvlášť znepokojuje Trumpovo oznámení nových protiíránských sankcí.
Premiéři a prezidenti členských zemí EU se budou Trumpovým rozhodnutím zabývat příští týden na summitu v Sofii. Za Českou republiku se ho zúčastní předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO).