Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vznikne minischengen? Hranice s Rakouskem by se mohly otevřít bez testů, ve hře jsou i další země

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Rozvadov (Tachovsko) Hranice s Rakouskem by se mohly do poloviny června otevřít i pro turisty bez nutnosti negativních testů na covid-19 nebo karantény. Slovensku Češi nabídli podobný model, bude se o tom ale dále jednat. Finální termín otevření českých hranic s těmito dvěma zeměmi má být známý v druhé polovině příštího týdne, probere to ještě i vláda. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) to řekl po videokonferenci s ministry zahraničí obou zemí.

Tento nebo příští týden chtějí ministři k jednání přizvat také Maďarsko, které by rovněž mohlo otevřít hranice s Rakouskem a Slovenskem ve stejný termín.

„S Rakouskem jsme si potvrdili zájem na tom, abychom do půlky června otevřeli naše hranice pro naše občany i pro cestování z důvodů nejen ekonomických, ale zejména pro turisty. Cílem je zajistit, že si vzájemně zkoordinujeme podmínky pro vstup na naše území. Mělo by to směřovat k tomu, že se budeme vracet k normálu, tudíž bude možné cestovat do sousedního Rakouska bez testů,“ řekl Petříček.

„Nabídli jsme také slovenskému partnerovi, že stejný model budeme rádi, když přijme i Slovensko. Budeme o tom ještě dále hovořit, ale věříme, že k půlce června by mohl vzniknout minischengen, který zajistí, že lidé budou moci cestovat bez kontrol, nutnosti testů nebo následné karantény,“ doplnil ministr. Podle jeho dřívějších vyjádření počítal původní plán pro otevření hranic s Rakouskem a se Slovenskem s 8. červnem, ministr ale nevyloučil i dřívější datum.

Slovenská vláda podle Petříčka k věci přistupuje opatrně. „Chce řešit otázku občanů třetích zemí, jak bychom je kontrolovali. To musíme doladit,“ řekl ministr Radiožurnálu. Prioritou je ale podle něj otevřít hranice se Slovenskem co nejdříve. „Jen potřebujeme jedno dvě jednání se slovenskou stranou a věřím, že slovenská vláda dospěje ke stejnému závěru,“ dodal.

Česko chce koordinovat přístup i s dalšími státy, tedy Německem nebo Polskem. Ve středu se uskuteční videokonference všech států sousedících s Německem. Petříček věří, že české hranice s ním by se mohly otevřít také kolem poloviny června. Podle ministra je nutné postupovat odpovědně a zajistit, že poté nebudou do ČR cestovat lidé z rizikovějších zemí, třeba z Belgie či Francie. Co se týče Polska, Petříček očekává, že by se mohlo mezi zeměmi volně cestovat v druhé polovině června. U všech zemí ale záleží na vývoji epidemiologické situace, zdůraznil.

Od 26. května bude možné překročit hranice na více přechodech a hraniční kontroly budou jen namátkové. Nadále ale bude povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19, uvedl v pondělí vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Finální materiál bude vláda schvalovat v pondělí. Další uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 8. června, kdy by Česku upustilo od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, co budou z epidemiologického hlediska nerizikové, řekl po pondělním jednání kabinetu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle Petříčka by měly být definovány kategorie vysoce rizikových, rizikových a nerizikových zemí. Seznam v současnosti vzniká. Vojtěch v pondělí uvedl, že by mezi nerizikovými státy byly například Rakousko, Slovensko či Chorvatsko, Petříček dnes hovořil o Řecku a Bulharsku. S Řeckem Česko jedná o variantě cestování bez povinného negativního testu na covid-19, země by se mohla podle pondělního vyjádření náměstka ministra zahraničí Martina Smolka českým turistům otevřít od 1. července.

Výběr informací o otevírání hranic

Sousední země:

Německo - Od 16. května zrušilo nebo alespoň uvolnilo kontroly na svých hranicích. Hraniční přechody s Českem a Polskem Německo kvůli pandemii nestřežilo, protože jsou zavřeny z jejich strany. O úplný návrat k normálu usiluje i zde. Česká vláda plánuje nahradit plošné hraniční kontroly namátkovými od 26. května. Ministr zahraničí Tomáš Petříček v pondělí řekl, že hranice s Německem by se podle něj mohly otevřít k 15. červnu. Podle ministra je nutné postupovat odpovědně a zajistit, že poté nebudou do ČR cestovat lidé z rizikovějších zemí, třeba z Belgie či Francie.

Polsko - Země 13. května prodloužila uzavření hranic o další měsíc, tedy do 12. června. Vstup na polské území je aktuálně zakázán všem cizincům, tedy i občanům ČR, existují však různé výjimky. "U Polska to (otevření hranic, poznámka ČTK) podle mého názoru bude také nejpozději v polovině června, ale tam ta jednání jsou teprve na začátku," řekl v pondělí ministr Petříček.

Rakousko - Otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem o půlnoci 16. května. Kontroly kvůli covidu-19 jsou jen namátkové. Kontroly zůstanou přinejmenším do konce května na hranicích mezi Rakouskem a Slovinskem, rakouská hranice s Itálií zůstane prozatím uzavřená. Podle dnešního vyjádření ministra Petříčka by se hranice s Rakouskem mohly do poloviny června otevřít i pro turisty bez nutnosti testů na covid-19. Finální termín otevření českých hranic by měl být známý ve druhé polovině příštího týdne.

Slovensko - Slovensko plánuje o případném uvolnění režimu na hranicích s Českem a Rakouskem rozhodnout do poloviny června, řekl dnes slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Podle ministra Petříčka Česko nabídlo Slovensku podobný model jako Rakousku, bude se o tom ale dále jednat.

Vybrané evropské země:

Chorvatsko - Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović 16. května potvrdil, že rezervace ubytování v Chorvatsku opravňuje cizince ke vstupu do země a chorvatské hranice jsou tak prakticky pro turisty otevřené.

Itálie - Vláda 16. května oznámila, že ve snaze co nejrychleji obnovit cestovní ruch otevře hranice návštěvníkům ze schengenského prostoru 3. června. Nebude povinná dvoutýdenní karanténa.

Řecko - Řecko by se mohlo českým turistům otevřít od 1. července. Obě země spolu jednají také o variantě cestování bez povinného negativního testu na onemocnění covid-19. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek po jednání s řeckým ministrem turismu Harrym Theoharisem.

Slovinsko - Slovinská vláda 15. května oznámila konec epidemie koronaviru a otevření hranic se všemi sousedy, v neděli večer ale určitá omezení vrátila.

Španělsko - Španělsko otevře své hranice zahraničím návštěvníkům koncem června. Uvedl to v pondělí ministr dopravy José Luis Ábalos. Uvolňování pro cizince bude podle něj koordinováno s tím, jak se restrikce v zemi budou uvolňovat pro samotné Španěly.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!