Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko požaduje po Diag Human miliony za arbitráže

USA

  11:49aktualizováno  15:40
PRAHA - Česká republika chce po firmě Diag Human vymáhat náklady, které stát vynaložil na právní zastoupení v arbitrážích. Ministerstvo zdravotnictví očekává, že touto cestou získá zpět 25 až 30 milionů korun. Na tiskové konferenci to řekl náměstek ministra David Kotris.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a advokát Tomáš Sokol vystoupili na tiskové konferenci k usnesení rozhodců o skončení přezkumného řízení, které se zabývalo výsledkem arbitráže ve sporu českého státu a firmy Diag Human. foto: ČTK

Firma se s Českem 18 let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát nyní tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál (VÍCE čtěte ZDE). Diag se ale chce soudit dál.

„Nepřekonatelná překážka“

Česko firmě na základě rozhodčího nálezu z roku 2002 vyplatilo 326 milionů korun za poškození dobrého jména. Podle dalšího nálezu z roku 2008 měl stát společnosti zaplatit ještě 8,3 miliardy korun a úroky, přezkumný senát však nyní podle státu určil, že veškeré právní kroky učiněné v tomto sporu po roce 2002 jsou nicotné, tedy bez právních účinků.

"O stejném nároku nemůže podle rozhodců být jednáno dvakrát, to je překážka nepřekonatelná, a pokud se vyskytne, mají rozhodci povinnost řízení zastavit, což měli učinit už v roce 2002. Znamená to, že opravdu nebudeme firmě Diag Human nic platit," interpretoval rozhodnutí Kotris. "Poslední platba byla v roce 2002, a tím je záležitost vypořádána," potvrdil ministr Svatopluk Němeček (ČSSD).

ČTĚTE TAKÉ

Diag Human ovšem tvrdí, že výsledek přezkumu nepozměňuje ani neodkládá konečný rozhodčí nález, a ten proto nabyl právní moci. Ukončením přezkumného řízení se navíc podle firmy odstranila překážka, kterou zahraniční soudy zdůvodňovaly zamítnutí vykonatelnosti výsledku arbitráže.

Diag Human v pondělí v prohlášení pro média zpochybnila nestrannost rozhodců. Všichni prý byli osobně vybráni a jmenováni žalovanou stranou, což je podle firmy v rozporu se zákonem. "Když na jedné straně protistrana tvrdí, že vyhráli, tak je pro mě velmi překvapivé, že na straně druhé zpochybňuje složení rozhodčího senátu, který dle jejich slov jim dal za pravdu. To mi z hlediska zdravého selského rozumu dohromady nejde," řekl ministr.´

Česko má na náhradu nárok

Diag Human už svůj nárok zkoušela neúspěšně uplatnit v několika státech. "V několika zemích už jsme vyhráli, v USA a Lucembursku jsou řízení zatím otevřená, ale očekáváme, že jejich výsledek bude stejný," dodal Kotris.

V Británii už soudy rozhodly, že Česká republika má na náhradu nárok. "Je tam vydána právoplatná exekuce na Diag Human ve výši devět milionů korun na náklady právního zastupování České republiky," uvedl ministr. Celkovou částku ministerstvo teprve vyčíslí. Ministr předpokládá, že většinu se podaří vymoci.

Advokát Tomáš Sokol.

Kauzu odstartoval dopis porevolučního ministra zdravotnictví Martina Bojara, který neúspěch firmy ve výběrovém řízení vysvětlil jejím spojením s jinou firmou, o níž mělo ministerstvo špatné reference. "Tehdejší politici očekávali slušné a korektní chování od partnerů a zjistili jsme, že ne vždy to platí," řekl Němeček.

Diag Human zahájil spor, aby dostal náhradu za to, že nebude mít nárok na zpracování krve českých dárců, kteří krev bezplatně darují. "Už tady z toho mám jisté pochybnosti o morálnosti celé té akce, ale myslím si, že Česká republika se poučila a v posledních letech spor vedeme velmi profesionálně," dodal ministr.

Diag se obrátí kvůli výroku arbitrů na zahraniční exekuční soudy

Společnost Diag Human se obrátí kvůli výroku arbitrů o ukončení letitého sporu o odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou na zahraniční exekuční soudy. ČTK to sdělila advokátní kancelář Jana Kalvody, která Diag Human ve sporu zastupuje. Výrok z roku 2002 nebyl podle kanceláře konečný, jak uvedli arbitři. Nález z roku 2008, kterým bylo společnosti přiřčeno mnohamiliardové odškodnění, arbitři výslovně nezrušili, je nadále platný, uvádí kancelář.

"Rozhodčí řízení skončilo ve své přezkumné fázi, aniž zamítlo žalobu Diag Human, nebo změnilo výrok nálezu ze 4. srpna 2008. Tento nález nepřestal právně existovat jen proto, že s ním neúspěšná strana sporu nesouhlasí. Je pravomocný a vykonatelný," uvedla Kalvodova kancelář.

Rozhodci podle kanceláře zastavili řízení na základě chybného předpokladu, že částečný rozhodčí nález z roku 2002 je nálezem konečným. To je podle kanceláře úvaha "právně vadná". Zdůrazňuje, že jakékoli úvahy, a "tím méně i nesprávné" nemohou problematizovat okolnost, že konečný rozhodčí nález z roku 2008 nebyl změněn v přezkumném řízení, jež nyní skončilo, ani nebyl zrušen soudem.

České a zahraniční soudy

"Společnost Diag Human má důvody předpokládat, že zahraniční exekuční soudy budou v této otázce senzitivnější než soudy české, a proto předloží otázku vykonatelnosti nálezu cizím jurisdikcím," shrnul svůj další postup Diag Human.

"Když mi někdo uloží povinnost zaplatit, pak říct, že je to nicotné, to nestačí. To musí říct nějaká autorita, v našem případě exekuční soud," doplnil Kalvoda v České televizi. To, na jaké konkrétní exekuční soudy v zahraničí se obrátí, prý bude schopen upřesnit během několika týdnů. Připustil, že u zahraničních soudů zatím Diag Human neuspěla. Podle něj ale tyto instituce doposud argumentovaly tím, že rozhodčí řízení ještě neskončilo, přičemž arbitráž se uzavřela zastavením přezkumného řízení minulý pátek. V prohlášení pro média společnost vyslovila pochybnosti o nestrannosti rozhodců. Nebude prý o jejich motivech spekulovat, jen připomíná, že všichni byli osobně vybráni a jmenováni žalovanou stranou, což je podle společnosti v rozporu se zákonem.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...