Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN

Diskuse k článku

Česko chce s Čínou rozvíjet vztahy, ale na města to nemá vliv, říká ministr Petříček po čínské kritice Prahy

Na nedávné schůzce ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) upozornil čínského velvyslance, že Česko má zájem rozvíjet kontakty obou zemí na úrovni regionů a měst, ale diplomacie do nich nezasahuje a nijak je nemůže ovlivnit. Ministerstvo zahraničí to uvedlo v reakci na vyjádření čínského velvyslance ohledně komunikace s pražským magistrátem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Husařík 29.7.2019 16:50

Stát neříká, že musíme lézt Číňanům do zadku. A i kdyby říkal, máme svobodu a do zadku jim prostě nepolezeme. Vy tedy můžete, když chcete. V tom je ta svoboda. Já nejsem Pražák, ale chápu, že má volené orgány a pokud mají nějaký politický názor, tak jej prostě prosazují. Mají právo na úpravu smlouvy a případně ji mohou i vypovědět. Na tom není nic špatného a vlastně ani nic jiného, než to, co dělá Čína. My už ale nežijeme v totalitě, tady se musí vláda země i měst a obcí, přizpůsobit občanům, v tomto případě Pražským občanům a ne přání jednoho Zemana.

J. Husařík 29.7.2019 16:35

Myslím si, že to zase tak moc nechceme. Tedy na za tu cenu, kterou po nás chce, aby jsme platili. To nechceme určitě.

J. Husařík 29.7.2019 16:28

Diversifikace obchodu je v naprostém pořádku, ale v žádném případě nás Čína nesmí nutit do nějakých jejich politických a nebo špinážních avantýr. To by se ji mohlo rychle vrátit. My můžeme zase intenzivně začít upozorňovat na jejich problém s lidskými právy a podobně. Zkrátka, to co chce po nás Čína, nás jednoznačně poškozuje, protože nás Čína jako slabší investorská země staví proti silnější investorské zemi u nás. A tou zemí je Thai-Wan. Pokud podlézání Číně, poškodí náš vztah s Thai-Wanem, bude to pro nás těžší rána, než ztratit Čínu, z které stejně pro nás nic nekouká. A až odejde Zeman do, no kamkoli, tak to stejně vezme jiný směr.

J. Podešva 29.7.2019 8:28

Zato na Zemana se dlouho bude vzpomínat jako na zcela nejhoršího českého prezidenta.

J. Podešva 29.7.2019 8:27

Číňani si myslí že Česko je jejich provincií. Kde jsou ty slavné Zemanovy "čínské investice" ?

F. Navrátil 28.7.2019 6:59

Pokud se v České republice dělá vše proti diverzifikaci ekonomických vztahů, nelze si pak stěžovat na závislost v případě potíží v Německu a EU. Závislost je základním krokem k podřízenosti.

A. Prst 28.7.2019 1:35

Tato nula odejde po příštích volbách do zapomnění.

V. Sellner 27.7.2019 18:51

Kdo operuje s obchodními vztahy měl by se podívat do statistiky zahraničního obchodu a investic Čína vs. Taiwan. Pokud zvážíme dobré vztahy, proč bychom je měli mít jen s Čínou a ne s Taiwanem. Ostatně, nátlak na jednání samosprávy už lze považovat za zasahování do vnitřních záležitostí našeho státu. Pokud Číně vadí jednání zástupců města o velikosti pekingské čtvrti vypovídá to dost o jejich roztahovačnosti.

J. Vydra 27.7.2019 18:06

Já se těm Číňanům ani nedivím, že se rozčilují. Tak buď chceme všeobecně dobré vztahy a nebudeme selektivně něco ze vztahů vyčleňovat, nebo tedy dobré vztahy nebudou. Celkem jasné!

A. Novák 27.7.2019 17:27

Aha, města asi nejsou v Česku...

M. Markman 27.7.2019 17:26

Ještě že to čínsko české přátelství začíná a končí na hradě. Těch několik akvizic co tady nainvestovala dnes už státní firma ČLR je víc Jak dost a měla by být pro nás všechny varováním

P. Skřivan 27.7.2019 17:12

Zatím to s Čínou nevypadá na nějaké terno, tak bych se prohlášeními této bolševické země nenechal moc zneklidňovat. Pokud by s nimi měl někdo jednat, tak naši soudruzi komunisté. Ti jim budou rozumět, tedy částečně, proto čínský komunismus je úplně jiná liga, než byl ten náš.

J. Krutil 27.7.2019 16:54

jde o priority, Hřib se má postarat o pražský bordel a vymést drogy, třeba. Pokud je Hřibovi odporná Čína může se na každém zasedání rady zahalit do tibetské vlajky.

Jak na to poradí Kalousek.

J. Vyrobík 27.7.2019 16:50

Většího pokrytce,jakým je Petříček, byste marně hledali...

J. Šejnoha 27.7.2019 16:47

Praha má právo Čínu bojkotovat v rámci svých pravomocí.

Ty ale nejsou velké.

Ostatně Piráti tam nebudou dlouho.

J. Krutil 27.7.2019 16:11

Hřib by se měl především věnovat co je blízké Pirátům a čemu nepochybně rozumí, pražské drogové scéně.

J. Vacek 27.7.2019 16:01

Tak přece nemůžete argumentovat, města jsou součástí státu a zahraniční politika je i pro jejich prospěch. Organizaci státu nelze chápat byrokraticky jako nějaký separatizmus. Dílčí celky je potřeba vést, přes i odlišné názory, k respektování politiky státu. Excesy jsou zbytečné.


Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...