Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko získalo pět set skládacích domů pro uprchlíky. Další chce od Dánska

Nové stanové městečko pro uprchlíky v Ostrovačicích na Brněnsku. (4. června 2022) foto: HZS Jihomoravského kraje

Česko řeší nedostatek ubytovacích kapacit pro uprchlíky z Ukrajiny. Některé kraje totiž dlouhodobě varují, že již nemají místa. Řešením by mohla být stanová městečka, která vyrostla například v Praze. Česko již v březnu požádalo EU o obytné kontejnery. Nakonec dostalo od Agentury OSN pro uprchlíky 500 tzv. Ikea domečků. Další by mohlo poslat Dánsko.
  11:06

Kraje už mají delší dobu vytipovány některé lokality, kde by mohly modulové vesničky případně stát. Na začátku června například jedna vznikla v katastru Ostrovačic na Brněnsku. Další azyl chystá Plzeňský kraj, městečko vyroste pravděpodobně na Tachovsku.

Právě na Brněnsko zamířily Ikea domy, které hasičský záchranný sbor získal od Agentury OSN pro uprchlíky (UNHCR). „Obdrželi jsme 500 kusů tzv. Ikea domečků. Tyto jsou již v našich skladech a část se jich využívá v rámci nouzového přístřeší v Ostrovačicích a k případnému využití byly poskytnuty HZS Karlovarského kraje a HZS hl. m. Prahy,“ upřesnila pro iDNES.cz mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Kraje, které redakce oslovila, však podotýkají, že právě ubytování uprchlíků tvoří největší náklady. „Výdaje za ubytování uprchlíků se pohybují v řádech milionů korun,“ podotkl pro iDNES.cz třeba mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník s tím, že město ohledně uprchlíků očekává další výdaje. Praha tak původně vyčleněnou částku na uprchlickou krizi, tedy 250 milionů korun, zvýšila na více než půl miliardy korun.

Provazník současně pro iDNES.cz poznamenal, že Praha by měla dostat první kompenzační příspěvek za ubytování uprchlíků ve výši 2,6 milionu korun. „Do této chvíle nám však žádné peníze ze strany státu zaslány nebyly. Patrně je bude stát uvolňovat s velkým zpožděním,“ doplnil pražský mluvčí.

Desetimilionové náklady na ubytování uprchlíků má například i Moravskoslezský kraj. Od února do května vyplatil ubytovatelům 80,5 milionu korun. Podobně je na tom většina krajů.

Oficiální nabídka nebyla předložena

Ohledně dalších ubytovacích kapacit v rámci Mechanismu civilní ochrany EU pak byla hasičům podle mluvčí hasičů Pavly Jakoubkové zaslána neoficiální nabídka Dánska o možnosti poskytnutí ubytovacích kontejnerů. Obdržely ji i ostatní členské státy EU.

„Česko o ně má zájem. Dánská strana doposud nedala stanovisko, zda dá konkrétní nabídku prostřednictvím Mechanismu civilní ochrany EU – vyhodnocuje předběžné požadavky a kapacity,“ řekla Jakoubková.

„Oficiální nabídka však nebyla ze strany Dánska předložena,“ doplnila mluvčí hasičů. Vedle toho Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu (EUAA) nabízí realizaci pilotní výstavby 16 buněk pro nouzové ubytování členským státům.

„Nabídka vychází z podepsaného operačního plánu mezi Českem a EUAA. V současné době byly osloveny kraje s touto nabídkou a čeká se na jejich reakci ve vazbě na možnou lokalitu pro výstavbu,“ dodala pro iDNES.cz Jakoubková.

Ministerstvo vnitra dosud udělilo ukrajinským uprchlíkům 388 tisíc víz dočasné ochrany.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat