Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko jako „chlív plný kmotrů“

Česko

Slovo roku – V tradiční anketě LN to u redakční poroty vyhrála fotovoltaika. U čtenářů dominují škrty

Není to hezké čtení: zlodějna, velké lhaní, znechucení, chlív, mafie, kmotři... Uplynulý rok podle čtenářů charakterizují negativně zabarvené pojmy. Vítězi ankety LN o slovo roku jsou fotovoltaika a škrty.

PRAHA Až budete za pár let vzpomínat na Česko 2010, mělo by se vám mezi prvními vybavit i slovo fotovoltaika. Právě boom solární elektřiny je totiž pro právě končící rok zřejmě nejvýstižnější. Zemi v nevídané rychlosti zaplavily tmavé solární panely, raketový start nakonec musela přibrzdit až vláda novelou, která podporu fotovoltaiky omezila.

Jenže ani to nemusí znamenat definitivní konec solárního byznysu. Investoři jsou totiž odhodláni novelu napadnout u mezinárodní arbitráže. Bookmakeři sázkové kanceláře Tipsport už dokonce vypsali kurz na to, že se stížností uspějí. A pro Česko je nelichotivý: „solárbaroni“ jsou favoritem sporu s kurzem 1,2:1 proti šancím státu 3,6:1.

Před opakováním chyb v podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů varoval už dříve i premiér Petr Nečas (ODS). „Politická reprezentace se musí mít velmi na pozoru, aby to nebyl takový průšvih jako fotovoltaika,“ zmínil se Nečas na adresu spalování biomasy.

Kromě fotovoltaiky byly v nabídce výrazy žhář(ský) – kvůli monstróznímu procesu s útočníky z Vítkova, véčkaři jako politická kometa roku, protikorupční – jedno z hlavních hesel Nečasova kabinetu, maturita jako symbol pro dění ve školství, epopej kvůli tahanicím o památku, euro a spory o jeho přínos, mnohamiliardový ekotendr či škrty.

A právě škrty jsou druhým hlavním vítězem ankety. V hlasování čtenářů je každý druhý označil za symbolické pro uplynulý rok. Jinak však čtenáři volili o poznání negativnější výrazy. Namátkou: postkomunistický bordel, mocenská neměnnost, politická žumpa, chudí cvoci, šaškárna či deziluze. Opakovaně se mezi návrhy objevovalo i sousloví „padni komu padni“, kterým se zaštiťuje Nečasova vláda při ujišťování, že veškeré aféry kabinetu budou důsledně vyšetřeny.

Jako slovo roku vidí mnozí i tradiční označení pro nekalý způsob politiky – mafie či kmotři. „Navrhuji slovo kmotr. Nebo ještě dinosaurus,“ navrhoval například Martin Surovčák. Ještě černěji minulých dvanáct měsíců hodnotí Ivan Šmíd. „Nejvíce se mi k naší letošní situaci hodí slovo chlív. Až letos se to jasně rozkrývá a musím konstatovat, že ten zápach už je jen těžko snesitelný,“ stěžuje si čtenář.

***

MINULÍ ŠAMPIONI

2006

* Slovem roku se stali „šibalové“, výraz, kterým se tehdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek pokoušel maskovat korupci pronikající do jeho strany. * V triu výrazů, které vybraly LN, bylo slovo „pat“, kvůli stavu, v němž se Česko ocitlo po volbách, a „bod“ jako symbol revoluce na silnicích, tedy zavedení bodového systému.

2007

* LN vybraly za slovo roku „blob“. Tahanice o návrh zesnulého architekta Jana Kaplického se staly i předmětem politických sporů.

* Na druhé pozici se umístil výraz „antiklaus“, symbolizující hledání protikandidáta Václava Klause.

Trojici doplnila „milenka“ – výraz, kvůli jehož údajné hanlivosti Jiří Paroubek najal elitního právníka Tomáše Sokola a neúspěšně se domáhal toho, aby média Petru Kováčovou (nyní Paroubkovou) označovala za „partnerku“.

2008

* Slovem roku byly „poplatky“.

Nepopulární třicetikoruna odevzdávaná v ordinacích zřejmě rozhodla o vítězství ČSSD v krajských a senátních volbách.

* Druhou příčku obsadila „krize“ – výraz, který se kvůli celosvětové hospodářské recesi v podobných zahraničních anketách umisťoval na prvních místech. Bronzový stupínek obsadilo slovo „Lisabon“, evokující boj hlavy státu Václava Klause s českou vládou, s bruselskými úředníky a s mnoha státníky o Lisabonskou smlouvu.

2009

* Za slovo roku byl vybrán pojem „rychlostudent“, odkazující na skandál na plzeňské právnické fakultě. Případ přerostl v kauzu, která otřásla důvěrou ve vysoké školy i ve studia politiků, policistů, soudců a advokátů. Jak se ukázalo, někteří studenti získali právnický titul po několika měsících, ačkoliv řádná doba studia činí tři či pět let. * Na druhém místě skončila znovu „krize“, která rezonovala médii kvůli všudypřítomné hospodářské recesi, třetí místo patřilo vajíčkiádě, termínu popisujícímu jarní útoky na Jiřího Paroubka.

VÝRAZ, KTERÝ HÝBAL ČESKEM

V pátém ročníku tradiční ankety o slovo roku LN vybrala třicetičlenná redakční porota jako vítěze pojem fotovoltaika.

Z původně nevinného záměru podpořit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů (předložila jej vláda Vladimíra Špidly v listopadu 2003), se v průběhu roku stal nejvýdělečnější byznys pod sluncem.

Hlavním tajemstvím solárního boomu je státem garantovaná výkupní cena po dobu dvaceti let. V Česku tak vzniklo více než 11 tisíc slunečních elektráren, nekonečné řady solárních panelů dnes lemují takřka celou zemi.

Za rok 2010 se fotovoltaika objevila v Lidových novinách ve 190 případech. V ostatních hlavních tuzemských denících to pak bylo 987x. Další příčky v anktě obsadila slova „véčkaři“, symbolizující letošní kometu na tuzemské politické scéně, tedy stranu Věci veřejné, která se vyhoupla až do vládní sestavy, a všudypřítomné „škrty“, které trápily širokou veřejnost. Dokladují to i výsledky čtenářského hlasování o slovo roku na serveru www.lidovky.cz. Tamější ankětě dominují se suverénní převahou právě škrty. Z bezmála devíti tisíců hlasů se pro ně vyjádřila polovina lidí.

ZÁSADNÍ VÝRAZY LETOŠNÍHO ROKU VE SPORTU, KULTUŘE, ŠKOLSTVÍ A POLITICE

Vuvuzela

* V Česku patří k fotbalu pivo a párek, v Africe vuvuzely. Plastové trubky, které na stadionech zní jako bzukot včelího úlu, znepříjemnily život všem fanouškům během letošního mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice.

* Televizní stanice se také pokoušely apelovat na mezinárodní fotbalovou federaci FIFA, aby odpudivou pomůcku fanoušků zakázala.

Nakonec to vyřešily snížením citlivosti ruchových mikrofonů na stadionech.

* Přesto se stal z obchodu s vuvuzelami velký hit a každý si je mohl koupit v průměrném hračkářství kdekoliv na světě.

* Obdobnou radost ale nesdíleli pořadatelé dalších velkých sportovních akcí, kteří africkou novinku hojně zakazovali. Mimo jiné na tenisovém Wimbledonu, mistrovství světa v ragby nebo basketbale v České republice.

Epopej

* Jazykovědci spojují slovo epopej s výpravnou básní (eposem). Letošek se postaral, že tento význam zůstal stranou.

* A nemusí dokonce ani dojít na celé spojení Slovanská epopej. Ostatně, po tahanicích mezi Prahou a Moravským Krumlovem si slavné dílo Alfonse Muchy i jazykově polepšilo. Je Epopejí s velkým E.

* Spor o dvacítku monumentálních pláten dostal výsadu, která může konkurovat jen největším politickým tématům: stal se součástí hospodských diskusí.

A (nejen) v Krumlově mají slovo za synonymum pro nenasytnost dnes už bývalých pražských radních.

* Petice a protesty, v nichž se na stranu Krumlova nebývale svorně postavili i prezidenti Václav Havel a Václav Klaus, znovu otevřely jednání. A ve sporu se začínají psát další kapitoly. Možná nakonec v součtu na epos skutečně vydají.

Maturita

* V českém školství neexistuje slovo, které by budilo více emocí než právě maturita. Pro školáky je noční můrou desítky let, dospělí ho začali skloňovat až v posledních letech.

* Sama o sobě není až tak zajímavá, věci se začnou dít ve chvíli, kdy se k ní přidá přídavné jméno „státní“. Lidé – napříč věkovými kategoriemi a profesemi – se obratem začnou hádat, urážet, zesměšňovat, slibovat nemožné a nakonec měnit i zákony. * O maturitě s přívlastkem státní se v Česku diskutuje více než 14 let.

Před volbami se vždy vynoří ještě s větší intenzitou.

* Letos byla velmi skloňovaným slovem. Byly volby, při kterých si z ní udělaly téma č. 1 všechny politické strany. Navíc proběhla i její generálka. * V nadcházejícím roce už zřejmě státní maturita skutečně odstartuje. Už dnes je tedy víc než jasné, jaké slovo ve školství vyhraje v roce 2011.

Véčkaři

* Pojmenování pro zástupce strany Věci veřejné vlastně ještě vůbec nemělo zaplavit tuzemskou politickou scénu.

* Pokud by se totiž uskutečnily volby v původně plánovaném termínu na podzim 2009, přisuzovaly odhady straně zisk jednoho až tří procent hlasů.

* Takové rozmezí ostatně odpovídalo jejich výsledku v loňském červnovém klání o křesla v Evropském parlamentu (strana v čele kandidátky s Kateřinou Klasnovou získala 2,4 % hlasů).

* Po sněmovních volbách se však strana jako politická kometa vyšvihla se 24 mandáty do poslaneckých lavic a rovnou i do vládní sestavy.

* Zprvu se o novém subjektu na politické mapě psalo jako o „politické firmě“, později se přešlo k familiérnějším „véčka“, „vévéčka“ či právě „véčkaři“.

Bookmakeři vypsali kurz na to, že solární investoři se stížností uspějí. A pro Česko je nelichotivý.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!