28. července 2018 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko je chovatelská velmoc. ‚Zvířata chovají ve špatných podmínkách a jsou zneužívána pro komerční cíle‘

Tygr zabitý pravděpodobně v neděli, tedy den před zátahem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tygr zabitý pravděpodobně v neděli, tedy den před zátahem. | foto: Celní správa ČR

Praha Skandál se zabíjením a vařením tygrů otevřel v Česku otázku, jestli není příliš volně nastaveno, kdo smí vzácného tvora chovat. Podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka je potíž i v tom, že licenci zoologické zahrady tu dostávají zařízení, kterým nejde o vzdělávání či ochranu druhů, ale výhradně o byznys.

LN: Tušil jste, že se v Česku odhalí případ vaření tygrů do vývarů?
Už dlouho byly velmi silné signály, že se tady něco podobného děje. Minimálně od doby, kdy před dvěma lety celní správa a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zabavila na českém letišti tygří „masoxy“, vývary a­ podobné produkty. Navíc existovala řada dalších signálů, například se ukázalo, že věk dožití tygrů v českých chovech je mimořádně nízký. Vědělo se také, že je tady velkých kočkovitých šelem v soukromých chovech velké množství, a velmi dobře se vědělo také o tom, že jsou velmi často chovány v­naprosto nevyhovujících podmínkách.

Hasiči odvážejí tělo mrtvého tygra.
Části tygřích těl jsou velmi ceněné ve východní medicíně.

LN: Špitalo se i o tom, že nejsme tranzitní zemí, ale že jsme i původce?
V prostředí zoologických zahrad je obecně vnímáno, že v Česku vznikla a­ vzniká celá řada zařízení, kde jsou zvířata chována ve špatných podmínkách a jsou zneužívána pro komerční cíle. A nejde jen o velké kočkovité šelmy. Bohužel, některá z těchto zařízení dokonce dosáhla na licenci zoologické zahrady, což je další část problému.

LN: Problém takzvaných mazlicích zoo však přesahuje české hranice.
Podobné podniky najdete samozřejmě leckde, hlavně na východě, protože postsovětský prostor vnímá zvířata trochu jinak, a také v USA, kde se ale proti tomu v poslední době začalo silně vystupovat a v některých státech podobné zneužívání velkých kočkovitých šelem legislativa úplně zakázala. Podobná zařízení najdete určitě i jinde v Evropě, ale obávám se, že jsme v­tom tak trochu mocností. Je jich u­nás opravdu hodně a navíc přibývají.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.