20. listopadu 2009 16:38, aktualizováno  19:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko je na prahu epidemie, virus prasečí chřipky mutuje

Očkování proti prasečí chřipce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti prasečí chřipce. | foto: Reuters

PRAHA Hlavní hygienik České republiky Michael Vít oznámil, že je Česko na prahu chřipkové epidemie. Epidemiologickou hranici 2000 nemocných na 100 000 obyvatel překročily kraj Karlovarský, Zlínský a Moravskoslezský. Odborníci v Norsku navíc objevili mutaci viru prasečí chřipky A(H1N1), která by mohla být významná. Kvůli ní by totiž nakažení pacienti mohli mít ty "nejzávažnější příznaky" nemoci.

Podle Michaela Víta už převažuje kmen prasečí chřipky nad sezonním, nejvíc ho šíří školáci a mladí. Epidemii čeká na začátku prosince. Respirační onemocnění vzrostla za týden o pětinu, chřipka o 120 procent.

Ne všichni nemocní však navštíví lékaře, takže ani nejsou zahrnuti do statistik. "Nárůst o dvacet procent, to je hodně. To znamená, že už jsme na prahu počínající epidemie," komentoval Vít nárůst. V ČR nyní stoná 1820 lidí na 100 000 obyvatel, minulý týden to bylo 1520 nemocných na tentýž počet obyvatel.

Experti v Norsku našli mutaci viru A(H1N1)

Odborníci v Norsku prý objevili mutaci viru prasečí chřipky A(H1N1), která by mohla být významná. Kvůli ní by totiž nakažení pacienti mohli mít ty "nejzávažnější příznaky" nemoci.

"Mutace by mohla ovlivnit schopnost viru proniknout hlouběji do dýchacího systému, takže by mohla zapříčinit závažnější onemocnění," uvedl ústav. Norští experti ale dodali, že nemají důvod se domnívat, že by změna virového kmenu měla vliv na účinek očkovacích vakcín či antivirových léků.

Vir A(H1N1) je podle analýz kombinací viru chřipky prasečí, ptačí a lidské. Jeho mutaci našli norští odborníci v těle tří lidí. Dva na prasečí chřipku zemřeli, třetí byl ve vážném stavu. Určité změny kmene prasečí chřipky se prý ukázaly i u jiných pacientů. Ta, kterou odborníci objevili u tří zmíněných osob, byla ale podle vedení ústavu "zvlášť zajímavá".

Zatím není jasné, jestli se zmutovaný vir přenáší z člověka na člověka. "Podle toho, co víme, se nezdá, že by zmutovaný vir koloval v populaci, ale že se spontánně změnil u těchto tří pacientů," uvedl ředitel ústavu Geir Stene Larsen v prohlášení.

Odborníci v Británii zase evidovali pět případů, kdy u pacientů proti prasečí chřipce nezabralo antivirotikum.

"Epidemie přijde určitě už teď na začátku prosince," řekl Vít.

Hranice epidemie je překročena zhruba ve 20 okresech, takže je otázka dvou týdnů, kdy se epidemie rozšíří po celé České republice, zdůvodnil.

Nejvíce nemocných hlásí Moravskoslezský kraj. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň však řekl, že tamní hygienici používají jinou metodiku výpočtu, takže čísla můžou být tímto zkreslena.

Dále čtěte:

Dvoutisícovou hranici epidemie už překročil i Zlínský a Karlovarský kraj. Naopak nejméně nemocných je v Praze a v Jihočeském kraji, stoná tam kolem 1300 lidí na 100 000 obyvatel.

Na šíření chřipky se nejvíc podílejí školáci a mladí od 16 do 24 let.

Hlavní hygienik proto doporučil, aby krajské hygienické stanice kvůli chřipce více komunikovaly se školami a sledovaly výskyt chřipky u žáků. V případě, že bude nemocných kolem pětiny školáků, doporučuje Vít zvážit školu dočasně uzavřít. "Uzavření by mělo být minimálně na pět dní, jinak to nemá smysl," řekl.

ČTK, Lidovky.cz

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?