Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kyberútok na ministerstvo zahraničí šetří policie jako vyzvědačství pro cizí mocnost

ilustrační snímek foto: Reuters

Dnes v LN
PRAHA - Česká diplomacie je opakovaně terčem kyberútoků. V pondělí ráno se kvůli tomu sešla bezpečnostní rada státu. A byť v prohlášení popřela dřívější usnesení senátního výboru, že za útokem stojí cizí stát, policie se touto variantou podle informací LN intenzivně zabývá.
  5:00

Terč pro hackery

O kyberútoku na české ministerstvo zahraničních věcí přes sítě IT se psalo už v lednu 2017. Hackeři údajně získávali informace nejméně rok. Za tu dobu se jim dle webu Info.cz podařilo ukrást 7119 dokumentů. Z toho 48 přímo ze schránky tehdejšího šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Loni se o útocích zmínila i výroční zpráva BIS.

Ani po dvou letech se na první pohled mnoho nezlepšilo: v červenci o napadení IT systémů diplomatů napsal Deník N. Do vnitřní sítě, přes niž jsou zasílány důležitější informace, třeba i diplomatické depeše, se však hackeři údajně nedostali.

Případ útoku nyní rozplétají detektivové Národní centrály proti­ organizovanému zločinu (NCOZ), kteří se specializují na problematiku zločinu na internetu. Pátrají po pachateli, který neoprávněně naboural interní systémy ministerstva zahraničních věcí. Věc prověřují pro trestný čin vyzvědačství. Tím se v dikci trestního zákona rozumí systematické sbírání utajovaných informací, jejichž vyzrazení může Českou republiku vážně ohrozit, „s cílem vyzradit ji cizí moci“.

Mluvčí národní cetrály nechtěl vyšetřování blíže komentovat. „Mohu pouze sdělit, že náš útvar se tímto zabývá,“ napsal LN Jaroslav Ibehej z NCOZ.

Podrobnější informace odmítla prozradit také šéfka vrchních žalobců Lenka Bradáčová, jejíž lidé celou kauzu dozorují.

Na ministerstvo zahraničí zaútočili v červnu hackeři pod velením cizí státní moci, tvrdí NÚKIB

Zmíněné sousloví „cizí moc“ je ve vyšetřování důležité i vzhledem ke slovní přestřelce, která se rozpoutala po zveřejnění zprávy, že za útokem údajně stojí ruské tajné služby. Právě to před týdnem zdůraznil senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. „Nejnovější incident, při kterém bylo kyberneticky napadeno ministerstvo zahraničních věcí, je podle informací Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) útokem cizí státní moci,“ konstatoval v usnesení orgán, kterému v Senátu předsedá Pavel Fischer (nestraník).

Nespokojený premiér

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!