Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko je strategické místo pro cizí gangy, ukládají si zde nepoctivý kapitál

Peníze, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Praha Česko představuje strategické místo pro zahraniční skupiny organizovaného zločinu. Mohou si v něm budovat klidové zázemí umístěním prostředků, které pocházejí z trestné činnosti v cizině.

Riziko infiltrace tohoto tzv. toxického kapitálu do bankovního systému prostřednictvím českých bank zásadně ohrožuje mezinárodní pozici ČR, uvedla ve své výroční zprávě za loňský rok Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

„V ČR jsou zajišťovány vysoké objemy finančních prostředků, jejichž původ je nejasný. Finanční prostředky jsou do ČR převáděny pod záminkou provozování podnikatelské činnosti či realizace zahraničních investičních projektů a následně jsou obratem přeposílány do cílových, zpravidla offshore destinací,“ napsala centrála.

Pachatelé podle vyšetřovatelů testují vnitřní pravidla nastavená jednotlivými bankovními ústavy, respektive průchodnost nelegálních zdrojů přes Česko. Centrála v tomto ohledu vyzdvihla preventivní úlohu bank. 

„Detekují a zachycují velké objemy těchto původem problematických finančních prostředků, vyhodnocují je jako podezřelé obchody, a tím buď zamezí samotné realizaci podezřelé transakce již v zárodku, nebo případně jsou již zadané příkazy klientů bank odkládány a finanční prostředky následně zajištěny,“ uvedla NCOZ.

Tyto peníze nejčastěji pocházejí z postsovětských států, v menší míře pak z Německa, Polska, USA a Velké Británie, v řádu jednotek také z ostatních evropských států a ze Spojených arabských emirátů. Nejčastějšími cílovými zeměmi jsou pak tzv. daňové ráje a rovněž Německo, Čína a postsovětské státy.

Pro zahraniční gangy má Česko podle centrály význam také jako logistická základna pro vstup na území Evropské unie.

ČR je rovněž vzhledem ke své poloze i nadále tranzitní zemí pro nelegální migraci. V roce 2019 obvinila NCOZ skupinu převáděčů z Turecka a ve spolupráci se slovenskými, polskými a ukrajinskými kolegy uspořádala několik akcí proti převáděčům a obchodníkům s lidmi.

„Na nelegální migraci navazuje pracovní vykořisťování cizích státních příslušníků - často ekonomických migrantů - prostřednictvím kriminálními strukturami ovládaných pracovních agentur, které se navíc dopouštějí i daňové trestné činnosti,“ popsala centrála. 

Loni se zabývala jak případy, kdy se cizinci stali oběťmi vykořisťování v Česku, tak i případy, kdy sociálně slabí Češi čelili „moderním otrokářům“ v cizině. Několikrát došlo i k formálním sňatkům s občany třetích zemí, pachatelé také své oběti využívali pro podvody se sociálním zabezpečením nebo jako nastrčené „bílé koně“ ve vedení firem.

S migrací souvisí i rozvoj padělání a pozměňování veřejných listin, zejména osobních dokladů. „Padělané doklady jsou tzv. víceúčelovým kriminálním nástrojem, neboť každý dokument může být použit opakovaně v rámci různých kriminálních aktivit. Výše škody způsobené pomocí padělaných osobních dokladů může být daleko fatálnější než například škoda způsobená paděláním bankovek,“ upozornila centrála.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!