18. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko chce další dávky léku proti metanolu, už bude platit

Veronika Štěpánková z PřF MU v Brně obsluhuje plynový chomatograf, na kterém provadí bezpatně analýzu alkoholu přineseného občany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veronika Štěpánková z PřF MU v Brně obsluhuje plynový chomatograf, na kterém provadí bezpatně analýzu alkoholu přineseného občany. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Česko začalo jednat s výrobcem preparátu fomepizol proti otravě metanolem o dovozu další této látky. Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o zakoupení asi 25 dávek. Prvních třicet dostalo z Norska.

Zatím se spotřebovaly čtyři. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Podle něj by zdravotní pojišťovny mohly vymáhat náklady za léčbu otrávených po případných vinících metanolové aféry.

"Ministerstvo zdravotnictví by několik málo milionů ze svého rozpočtu mohlo uvolnit (na pořízení léku) bez nějakých dramatických dopadů," uvedl ministr. Podle něj je dovoz v případě potřeby připraven.

ČTĚTE TAKÉ:

Heger dodal, že pět dávek fomepizolu vyjde zhruba na milion korun. Pětadvacet dávek by tak stálo kolem pěti milionů. Ministr podotkl, že o ceně se s výrobcem ale ještě nejednalo. Fomepizol z Norska dostali podle ministra zatím čtyři pacienti. Zbývá tak ještě 26 dávek.

Heger upřesnil, že léčení jednoho otráveného stojí kolem čtvrt milionu korun. Tato částka je prý ale "velmi orientační". Zdravotní pojišťovny by tyto výdaje mohly požadovat případně po vinících, kteří by za otravami metanolem stáli. "Bude-li označen viník, je to otázka na místě. Tam to vymáhání je pro pojišťovnu povinné," uvedl ministr.

Upřesnil, že stát má ročně z alkoholu asi 16 miliard korun. Stejnou sumu ale také vydá na nápravu škod. Zhruba čtyři až pět miliard si vyžádá léčba, zbytek spolkne řešení různých kriminálních, patologických a dalších jevů.

Podívejte se:

Ministr uvedl, že Česko patří k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu. Mezi třemi desítkami států OECD je s 12,1 litru čistého alkoholu na hlavu ročně na čtvrté příčce. Průměr činí 9,9 spotřebovaných litrů na hlavu, dodal Heger. Ministerstvo spočítalo, že pokud by prohibice v Česku trvala měsíc, ČR by se odsunula na sedmé místo. I tak by ve spotřebě stále byla před Británií, Irskem, Polskem, Ruskem a Dánskem, řekl Heger.

Lidovky.cz, ČTK