Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Principál ‚Zelené Evropy‘ obhajoval u Babiše klimatické cíle. S plynem uspěl

Frans Timmermans v Praze foto: ČTK

Doporučujeme
Emoce musely jít stranou. Ve hře jsou nyní vyšší cíle, hlavně ty zelené. Ačkoli si principál „Zelené Evropy“, místopředseda Evropské komise Frans Timmermans s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) v minulosti zrovna nepadli do noty, na včerejší pražské schůzce, na které debatovali o nejnovějším klimatickém balíčku unijní exekutivy, k určitému posunu přece jen došlo.
  20:12

„Shodli jsme se, že průmyslově založená země jako ČR budoucí výzvy nezvládne bez zemního plynu v energetickém mixu,“ komentoval výsledek setkání šéf českého kabinetu. Pro Česko důležitý moment, jelikož zemní plyn nevyhovuje aktuálně uvažovaným evropským kritériím pro udržitelné investice. Na možnosti využití plynu se přitom shodly členské země na Evropské radě v závěru loňského roku. S využitím zemního plynu rovněž počítají kotlíkové dotace určené na podporu změn ve vytápění domácností. Plynové zdroje by také mohly pokrýt výpadek výroby elektřiny a dálkového tepla při postupném odstavování tuzemských uhelných zdrojů, a zabránit tak energetické chudobě.

Timmermans si Česko zvolil jako první zemi sedmadvacítky, v níž představil ve středu zveřejněné „zelené“ návrhy EK. Po skončení jednání zdůraznil, že Evropa musí dosáhnout svých klimatických cílů a do roku 2035 redukovat skleníkové plyny o 55 procent. Byť Babiš návrhy označil za radikálnější, než se plánovalo, zejména pak z obavy o průmysl a zaměstnanost, Evropa podle Timmermanse od svého plánu neupustí. Komise bude za svůj balíček, kterému musí dát zelenou i europarlament a členské státy, bojovat.

„Sice se ještě neshodneme, ale někdy v budoucnu se na dohodě ustálíme,“ řekl místopředseda EK po jednání s premiérem a se zástupci českého parlamentu.

Jablkem svárů zůstává hlavně přechod na elektromobilitu, k níž je Babiš skeptický. „Vždy je dobré být skeptický, doufám ale, že se mi podaří tento přístup brzy zvrátit,“ vzkázal Timmermans Babišovi. Komise navrhuje, aby rokem 2035 skončila výroba benzinových a dieselových aut. Babiš argumentuje tím, že cíle musí být takové, aby nepoškodily český automobilový i jiný průmysl. Obavy ale dle Timmermanse nejsou na místě.

Frans Timmermans v Praze
Frans Timmermans (vpravo) v Praze

„Průmysl již tímto směrem jde. Měli bychom si uvědomit obrovský potenciál této ekonomiky, je to celosvětové hnutí,“ zdůraznil a přislíbil, že do roku 2035 budou elektrovozy levnější než dnes, tedy pro lidi přístupnější. K dosažení cíle ale zbývá dobudovat infrastrukturu, která zejména ve východnějších koutech EU není ještě ani zdaleka dostatečná.

Vpodvečer se Timmermans vydal vlakem do Ostravy, během cesty jednal s ministrem průmyslu a dopravy Karlem Havlíčkem a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (oba ANO). Dnes ho čeká debata u kulatého stolu s oběma ministry, s hejtmany Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje či se zástupci podniků, odborů i regionálních inovačních center. Navštíví také IT4Innovations, což je výzkumné středisko Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava . Prohlédne si bývalou těžební oblast Dolní Vítkovice.

V pondělí pak Česko čeká přímo nejvyšší unijní návštěva: do Prahy přijede šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Oficiálně tu bude prezentovat schválený český plán obnovy, na jehož základě dostane Česko z mimořádného pandemického fondu přibližně 180 miliard korun.

Český plán je rozdělen na šest hlavních oblastí, které by z něj měly být financovány. Hlavní část peněz je určena na infrastrukturu a ekologické projekty, na něž podle ministra Havlíčka půjde 41 procent celkové sumy. Na digitalizaci poputuje 23 procent. Další peníze jsou určeny na vzdělávání a trh práce, vývoj a inovace, podporu podnikání a zdraví.

Za „skvělé“ označil Babiš i programy pro zdravotnictví. „De facto dostaneme do našeho zdravotnictví až 50 miliard. Když to porovnáme se stávajícím programem, tam je jenom osm miliard,“ dodal předseda vlády.

Peníze by měly zásadně pomoci unijním zemím nastartovat ekonomiky po koronavirové krizi a zároveň se alespoň částečně vyrovnat právě s přechodem ke klimaticky šetrnému hospodářství, které na své túře po Evropě nyní Timmermans představuje.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat