Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko letos v OSN zastoupí Babiš, zasedání se bude od minulých let lišit

Andrej Babiš v úterý 11. 8. před ministerstvem financí. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha - Českou republiku bude letos na zasedání Valného shromáždění OSN (VS OSN) zastupovat premiér Andrej Babiš (ANO). Podoba zasedání ale bude kvůli pandemii koronaviru odlišná od minulých let. Světoví lídři nebudou vystupovat přímo v New Yorku, ale natočí své projevy na video a nahrávky poté budou v sídle světové organizace odvysílány. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády. Zasedání VS OSN se uskuteční od 22. do 29. září.
  14:26

Vládní materiál uvádí, že virtuální podobu bude mít vystoupení zástupců pravděpodobně všech 193 členských zemí OSN. Projevy budou odvysílané v sále, kde se zasedání VS OSN obvykle koná. Přítomní by měli být diplomaté ze stálých misí při světové organizaci, kteří také budou jednotlivé projevy uvádět.

Při volbě nového šéfa VZP se střetnou Babiš se Zemanem. Každý z nich preferuje jiného kandidáta

Babiš zastupoval Česko ve VS OSN i loni. Tenkrát v New Yorku mluvil hlavně o Česku, připomněl tehdejší třicáté výročí konce komunistického režimu v Československu a zdůraznil, že se zemi ekonomicky daří. Vyslovil se tehdy také pro silnou Evropskou unii, která se bude angažovat v řešení světových problémů.

V roce 2018 promluvil jménem Česka ve VS OSN vicepremiér a tehdy úřadující ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Předtím zemi ve světové organizaci zastupoval prezident Miloš Zeman.

‚Kdybychom vyhověli, porušili bychom zákon.‘ Ministerstvo nepřezkoumá Babišův střet zájmů

Všeobecná rozprava VS OSN se koná každý rok v září a každý stát má právo v ní vystoupit. Každý z řečníků má podle oficiálních regulí k dispozici 15 minut, ne všichni ale doporučení dodrží. Rekord drží bývalý kubánský prezident Fidel Castro, který hovořil bez 31 minut pět hodin.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat