Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko má první hvězdičku od Michelinu

Česko

  19:37
PRAHA - Pražská restaurace Allegro získala první hvězdičku proslulého gastronomického průvodce Michelin pro Českou republiku. Informoval o tom server iDNES. Mluvčí Michelinu pro Českou republiku a Slovensko Daniel Cahel Hospodářským novinám potvrdil, že Allegro v aktuálním vydání průvodce skutečně jednu hvězdičku má.

Restaurant Allegro hotelu Four Seasons, kterému byla udělena jako první restauraci v ČR hvězdička známého gastronomického průvodce Michelin Guide foto:  František Vlček, Lidové noviny

Oceněná restaurace sídlí v pražském hotelu Four Seasons. Tamní kuchyni vede jednatřicetiletý italský šéfkuchař Andrea Accordi, který jednu hvězdičku již získal před čtyřmi lety za vedení restaurace v pětihvězdičkovém hotelu ve Florencii.

Accordi působí v Praze od loňského září. Restauraci převzal po dalším Italovi Vitovi Molicovi. Ten také podle gastronomických expertů měl předpoklady k získání tohoto významného ocenění. Inspektoři Michelinu však nikdy dříve oficiálně českou gastronomii nehodnotili. 

Restaurace Allegro se orientuje na italskou kuchyni. Jejími specialitami jsou například noky s černým lanýžem ze severní Itálie či královský holub s pěti kořeními.

Podle vydavatele českého gastronomického průvodce Grand Restaurant Pavla Maurera měla restaurace Allegro všechny předpoklady k získání hvězdy od Michelinu. "V mém výběru zvítězila čtyřikrát po sobě jako jediná za jedenáct let. Změna kuchařů tam nezpůsobila pokles kvality. Tamní tým je stabilní," uvedl.

Gordon Ramsay zůstal bez hvězdičky
Sám prý na hvězdičku tipoval spíše pražskou restauraci La Degustation Boheme Bourgeoise, která je první degustační restaurací v Čechách. "Mají obrovsky zajímavý výkon. Je to úžasný koncept a patří mezi špičku. Jsou na trhu ale teprve zhruba rok. U Michelinů hraje roli určitý konzervatismus," poznamenal Maurer.

Ambice na získání prestižní hvězdičky si dělal také slavný britský kuchař Gordon Ramsay, který vlastní restauraci Maze. Tu ale v Praze otevřel teprve v listopadu a působí tady tedy příliš krátce.

Francouzské ocenění Michelin se uděluje restauracím po celém světě. Loni byli inspektoři vysláni do Tokia, kde nejvyšší metu - tři hvězdičky získalo osm tamních restaurací. To znamená, že do těchto podniků stojí za to udělat si samostatný výlet. Dvě získá restaurace, do které se vyplatí si udělat zajížďku z plánované trasy a jedna, že jde o velmi dobrý podnik ve své kategorii.


Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.