Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rudý sever: Ústecku vládne komunistický hejtman, poprvé v Česku

Ústeckým hejtmanem byl zvolený komunista Oldřich Bubeníček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústeckým hejtmanem byl zvolený komunista Oldřich Bubeníček | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Hejtmanem Ústeckého kraje se stal Oldřich Bubeníček z KSČM. Jde o prvního komunistického hejtmana od zavedení krajských správ v zemi. Nového hejtmana má i Středočeský kraj, stal se jím senátor a příbramský starosta Josef Řihák (ČSSD).

Komunisté v Ústeckém kraji uzavřeli koaliční smlouvu s ČSSD, volbu podpořilo 39 z 52 přítomných zastupitelů. Proti bylo 12 zastupitelů, jeden se zdržel. Šéf zastupitelů ODS Ladislav Raška chtěl navrhnout volbu tajnou, nedostal ale slovo. Podle předsedajícího jeho přihlášku o slovo systém nezaznamenal. Zastupitelé vyhlásili přestávku na 30 minut, aby problém vyřešili.

Jediným omluveným, který ani nesložil slib zastupitele, je Tomáš Kříz z ČSSD. Kromě něj ale o hejtmanovi nehlasovali ještě další dva z celkem 55 krajských zastupitelů. Podle karet v hlasovacích zařízeních je jich na jednání přítomných 54. Při zahájení ustavujícího zasedání zazněla státní hymna a několik lidových písní v podání dětského pěveckého sboru v jasně červených tričkách.

Komunisti volby v Ústeckém kraji vyhráli, když získali 20 z 55 mandátů, takže jim do koalice stačil jen jeden partner. Ve hře pak byla i trojkoalice se Severočechy.cz. ČSSD má v zastupitelstvu 13 mandátů, Severočeši devět, ODS sedm a hnutí PRO! kraj šest.

"Oba volební programy jsou prospěšné pro většinu občanů Ústeckého kraje, chceme mít na jejich život pozitivní vliv," prohlásil minulý týden při podpisu koaliční smlouvy Bubeníček.

Kdo je Oldřich Bubeníček

Narodil se 5. ledna 1953 v Ústí nad Orlicí. Tamtéž vystudoval gymnázium. Pracoval jako novinář a zpravodaj Haló novin, zastupitel Ústeckého kraje (od roku 2004) a od roku 2008 uvolněný předseda výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Je také zastupitel v Bílině (od roku 1990)

Další praxe: začínal jako dělník, pracoval ve sklárně, v 70. letech v době normalizace začal dělat kariéru jako placený funkcionář komunistické strany (do KSČ vstoupil jako jednadvacetiletý v době základní vojenské služby) - byl pracovníkem okresního výboru KSČ v Teplicích, po roce 1989, kdy většina funkcionářů totalitní KSČ o své funkce přišla, se stal předsedou okresního výboru KSČM a v placené funkci v komunistické straně tak zůstal až do roku 1995, poté pracoval jako redaktor v komunistickém deníku Haló noviny, kde působil do roku 2008, kdy se stal uvolněným předsedou výboru krajského zastupitelstva.

Po krajských volbách v roce 2008 bylo zastupitelstvo Ústeckého kraje v médiích několikrát kritizováno za to, že vytvořilo nové uvolněné, a tedy plně placené funkce, mimo jiné i pro Bubeníčka. Podle tisku předseda výboru, kterému začal Bubeníček v roce 2008 předsedat údajně za zhruba 58.000 korun měsíčně, byl v předchozím období neuvolněný s odměnou zhruba osm tisíc.

V rozhovoru pro časopis Týden (12. listopadu) hájil poměry v totalitním Československu. Podle jeho tvrzení fungovalo zdravotnictví, školství a lidé měli zajištěnou práci. Na poznámku redaktora, že nebyly dostupné na Západě běžné léky, řekl, že "léků opravdu tolik nebylo, ale na druhou stranu byly zadarmo", na otázku ohledně zamořeného ovzduší na Ústecku uznal, že se situace zlepšila, byť nyní kraj dusí prach a automobilismus, a mimo jiné řekl, že lidé v minulosti díky oxidům síry v ovzduší "nevěděli, co je to plíseň na rajčatech a okurkách".

Ratha nahradí Řihák

Středočeským hejtmanem se stal Josef Řihák. Na dnešním ustavujícím jednání o tom rozhodli krajští zastupitelé. ČSSD bude ve středních Čechách v příštích čtyřech letech vládnout s komunisty. Řihák potvrdil, že se funkce starosty vzdá. Senátorské křeslo si ponechá, aby ČSSD v horní komoře neoslabila svou pozici.

Řihák uvedl, že má zkušenosti z komunální i parlamentní politiky, které by chtěl ve vedení kraje zúročit. "Stojím tady před vámi s obrovskou pokorou," prohlásil. Přislíbil mimo jiné, že se zasadí o lepší vztahy s opozičními stranami. "Opozice, to je někdy rozum zadarmo," podotkl.

Středočeskou ČSSD povede do podzimních krajských voleb senátor a příbramský starosta Josef Řihák

Josef Řihák

Po zvolení hejtmanem Řihák předal veřejně květiny své matce a poděkoval za práci své předchůdkyni Zuzaně Moravčíkové (ČSSD), která měla ambice pokračovat ve funkci. ČSSD ale dala přednost Řihákovi. Podle Řiháka to Moravčíková neměla jednoduché na kraji ani ve straně. "Chtěl bych ti, Zuzko, poděkovat za to, jak jsi řídila tento kraj, a jsem rád, že s tebou můžu být v sociální demokracii," dodal.

Socialisté po jednáních nakonec přizvali do vlády komunisty, přenechali jim čtyři křesla. Sami jich budou mít sedm. KSČM připadne nově zřízený resort finanční kontroly, dále oblast majetku, kultury a zdravotnictví. ČSSD bude řídit dopravu, životní prostředí, školství, regionální rozvoj, finance a sociální věci.

Z celkového počtu 65 mandátů jich sociální demokraté ve volbách získali 20, zastupitelka Miloslava Vlková ale kvůli své soudní kauze přerušila členství v ČSSD. Komunisté mají 19 zastupitelů, občanští demokraté 16 a TOP 09 a Starostové deset zastupitelů.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...