Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Babiš chce zlevnit pivo? Česko má pití regulovat, ne propagovat, říká protidrogová centrála

Evropa

  15:17
PRAHA - Česko by mělo proti nadměrnému pití alkoholu bojovat, ne daňově zvýhodňovat alkoholické nápoje a zvyšovat jejich dostupnost. Návrh ministra financí Andreje Babiše na snížení DPH u sudového piva postupuje proti schválenému vládnímu plánu boje proti dopadům alkoholu. Oznámil to národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Ilustrační foto: Vinohradský pivovar foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Češi patří ke světovým rekordmanům ve spotřebě alkoholu. Závislost na něm pak má přes půl milionu lidí.

Babišův návrh na snížení DPH na sudové pivo je podle Sobotky marketingový tah na podporu EET. ČSSD upřednostňuje snížení DPH u základních potravin.

„Světová zdravotnická organizace opakovaně upozorňuje na extrémní situaci v oblasti alkoholu v Česku. Uvádí, že jeden z nejsilnějších nástrojů boje a snížení dostupnosti je cenotvorba. Ne snižování ceny, ale její zvyšování,“ uvedl Vobořil. Babišův návrh označil za populistický.

Vobořil zdůraznil, že vláda loni schválila plán k omezení škod působených alkoholem. ČR by chtěla do pěti let snížit spotřebu čistého lihu na osobu o pět procent, do deseti let o 30 procent. Pomoci má právě snížení dostupnosti či zdražení.

Babiš chce snížit daň na sudové pivo, stát přijde o 160 milionů

Denně se alkoholu v Česku napije zhruba 12,5 procenta lidí nad 15 let - 19 procent mužů a přes šest procent žen. Závislost na alkoholu má asi 540 000 lidí. Muži denně vypijí minimálně pět „desítek“, šest decilitrů vína či čtyři velké „panáky“, ženy pak víc než tři „desítky“, čtyři decilitry vína či tři velké „panáky“.

Mnohem vyšší riziko závislosti než dospělým hrozí dětem. Pět a víc sklenic alkoholu si v posledním měsíci aspoň třikrát dala desetina patnáctiletých chlapců a 6,5 procenta dívek. Pětina mladých přiznala, že se v posledním měsíci aspoň jednou opila. Plán boje se soustředí na prevenci u dětí. Podle záměru by se první zkušenost s pitím měla postupně oddálit o tři roky.

„Alkohol nemůže být tak levný, aby byl dostupný všem mladistvým. Ve chvíli, kdy je pivo v restauracích levnější než obyčejná voda a kdy víme, že se nalévá nezletilým, není možné alkohol ještě zlevňovat. Zvýšení ceny snižuje dostupnost alkoholu především pro mladistvé,“ míní Vobořil.

Národní protidrogový koordinátor poukázal také na zdravotní i společenské dopady nadměrného pití alkoholu. Jen na léčbu závislosti na alkoholu se v roce 2013 ze zdravotního pojištění vydala téměř miliarda korun. Mnohem výraznější částky stálo ale léčení dalších chorob a úrazů, které pití způsobilo či zhoršilo. Další ztráty jsou kvůli snížení výkonu v práci či rozpadům vztahů.

Podle politologů jde o populistický krok Babiše

Záměr vicepremiéra Andreje Babiše snížit daň z přidané hodnoty u sudového piva z nynějších 21 na 10 % je podle oslovených politologů především populistickým krokem. Petr Just z Metropolitní univerzity Praha však upozorňuje na to, že šéf hnutí ANO může na podobné odsouzení sázet a později chce debatu stočit ke kritice Evropské unie, pokud by její předpisy snížení daně neumožnily.

"Přijde mi to jako populismus. Abychom snižovali daně u alkoholických nápojů, mi přijde jako něco těžko obhajitelného. U nás je pivo navíc ve srovnání s jinými evropskými zeměmi velice levné," řekl na dotaz ČTK politolog Filosofické fakulty Univerzity Palackého Tomáš Lebeda.

Také politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v návrhu vidí sázku na možný pozitivní ohlas veřejnosti. "Návrh systémový zcela jistě není, to není pochyb," uvedl. Vláda podle něj totiž podniká řadu kroků přesně opačným směrem. "Vnímám to jako další z mnoha populistických kroků Andreje Babiše, který cítí, že se blíží krajské volby, kde mohou rozhodovat i takovéto maličkosti," řekl Mrklas.

Prezident Miloš Zeman ve středu prozradil, že vyhlásí krajské volby na letošní říjen. Ministerstvo financí chce změnu navrhnout s účinností od července. "Teď se dá ještě stihnout, že se o tom bude aspoň hovořit, nebo že se do té doby předpis stane účinným," nepochybuje o načasování směrem k volbám Mrklas.

Vicepremiér ale podle Justa může počítat s tím, že všichni jeho návrh odsoudí jako populismus a má jiný plán. "První reakce většiny lidí je, že to je populistický krok, protože pivo je tu až posvátný nápoj," uvedl.

Myšlenku, že si chce Babiš krokem naklonit obchodníky v souvislosti s prosazováním zákona o elektronické evidenci tržeb bere Just do úvahy, ale považuje ji spíš za spekulativní. Záměr je totiž podle něj navzdory Babišovu tvrzení v rozporu s evropskou legislativou.

"Babiš, který se snaží hledat možnosti, kde hledat politické body, může využít antievropanství, které se začíná promítat v českém prostředí. Může říct, že chtěl něčeho dosáhnout, ale EU mu to nedovolila. Vytvoří dojem, že zlá EU nám brání v tom, abychom snížili ceny. Myslím, že populismus tam je, ale neměli bychom nechat odvést naši pozornost jen tímto směrem," řekl Just.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...