12. července 2019 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko má v rámci eurokomise zájem o digitální agendu, záložní variantou je vnitřní trh

Premiér Andrej Babiš dorazil na mimořádné zasedání Evropské rady v neděli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš dorazil na mimořádné zasedání Evropské rady v neděli... | foto: ČTK

PRAHA  Kováři a tvůrci přísloví vědí, že želízka se musejí opracovávat, dokud k tomu mají vůli. O politických vyjednáváních to platí zrovna tak. Příští týden v úterý by měl Evropský parlament hlasovat o kandidátce na předsedkyni Evropské komise, německé lidovkyni Ursule von der Leyenové. Vzápětí se naplno rozjedou dohadování členských států o portfolia v Komisi.

Česko podle informací LN už ví, co by nejradši – svět jedniček a nul a velký byznys, který se mezi nimi odehrává.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ráno začerstva telefonoval von der Leyenové, aby držela Českou republiku v živé paměti. „Řekl jsem jí naši představu o portfoliu pro českého komisaře a o nutnosti adekvátního zastoupení V4 v rámci Komise,“ uvedl premiér na twitteru. Zároveň ji ujistil, že česká a visegrádská podpora je jí k dispozici.

12.července 2019 v 09:04, příspěvek archivován: 12.července 2019 v 10:25

Dneska ráno jsem si zavolal s kandidátkou na předsedkyni komise @vonderleyen. Řekl jsem jí naši představu o portfoliu pro českého komisaře a o nutnosti adekvátního zastoupení V4 v rámci Komise.

Babiš nechtěl komentovat, o jaké portfolio si pro Českou republiku řekl, ale podle důvěryhodného zdroje LN z vládního prostředí je to digitální ekonomika. Jako záložní varianta pak vnitřní trh. V současné době patří zemi správa portfolia bdícího nad spotřebiteli, spravedlností a rovnoprávností pohlaví a komisařkou je Věra Jourová. Předběžně ANO i ČSSD, tedy vládní strany, jež o nominaci rozhodují, vyjadřovaly souhlas s tím, aby pokračovala. Pořádně se otázkou ale strany uvnitř sebe samých i navzájem teprve začnou zabývat.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!