Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko má za sebou chladnou noc, někde i s přízemními mrazíky

Česko

  14:20aktualizováno  14:36
PRAHA - Na šesti místech České republiky dnes v noci mrzlo. Nejnižší teplotu v pěti centimetrech nad zemí naměřili meteorologové na Luční boudě v Krkonoších. Noc ale byla neobvykle chladná i na řadě dalších míst Česka.
počasí, zima, chladno, mráz

počasí, zima, chladno, mráz foto: Shutterstock

Rtuť teploměru na Luční boudě klesla na minus 3,3 stupně Celsia. O pouhou jednu desetinu stupně tepleji bylo na Jizerce v Jizerských horách. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Krkonoších v noci kromě Luční boudy mrzlo i na Labské boudě, kde bylo minus 1,1 stupně Celsia. O pouhé dvě desetiny stupně teplejší vzduch naměřili v Krásném Údolí na Karlovarsku a půl stupně pod bodem mrazu bylo v Horním Adršpachu na Náchodsku. Posledním místem, kde dnes v noci meteorologové zaznamenali mrazíky, byla Smědava v Jizerských horách, kde bylo u země 0,1 stupně Celsia.

O poměrně chladné ráno se zasloužil přísun chladnějšího a suššího vzduchu spolu s uklidněním větru. „Mezi nejstudenější oblasti patřil sever a západ Čech, kde se nejnižší teploty místy pohybovaly kolem pěti stupňů Celsia,“ uvedli meteorologové.

Nová teplotní minima pro 4. červenec má po dnešní noci deset ze 145 stanic, které měří teplotu 30 a více let. Například v Liberci dnes naměřili ve dvou metrech nad zemí 5,5 stupně Celsia, což bylo o půl stupně méně než v dosud rekordním roce 1965. Ze stejného roku pocházela i dosavadní rekordní hodnota 5,6 stupně pro Cheb, kde dnes v noci bylo o tři desetiny stupně chladněji.

Autor: