Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko mezi válčícími Ukrajinci

Česko

Bývalý ukrajinský ministr čeká na rozhodnutí českých úřadů, zda dostane azyl, nebo bude vydán Kyjevu

PRAHA/KYJEV Pro Českou republiku a její zájmy na Ukrajině to nemůže dopadnout úplně dobře. Zatčením Bohdana Danylyšyna, bývalého ministra hospodářství ve vládě expremiérky Julie Tymošenkové, spadla Praha rovnýma nohama do centra nemilosrdné politické války a účtování s opozicí na Ukrajině. Jde o další dějství střetu politickoekonomických skupin východní „modré“ a proruské Ukrajiny současného prezidenta Viktora Janukovyče a „oranžových“ sil kolem Tymošenkové a bývalého prezidenta Viktora Juščenka.

Lidé z okolí Janukovyče se netají tím, že hodlají ztrestat údajné obří rozkrádání státních prostředků za vlády premiérky Tymošenkové v minulých letech. „Mám už zabalenou tašku do vězení,“ nechala se nedávno slyšet Tymošenková.

Vyvrcholením snah současných vládců se stal přezkum hospodaření předchozího kabinetu, na který si objednali americké auditory. Věrohodnost auditu zpochybnila Transparency International, podle níž „diskredituje boj proti korupci na Ukrajině“. Tymošenková pak prohlásila, že jediné, z čeho ji přímo audit obviňuje, je převedení prostředků za emisní povolenky z ekologických projektů na výplatu důchodů. „To bych kdykoli udělala znovu,“ prohlásila Tymošenková -jež vládla v situaci, kdy byla Ukrajina kvůli globální krizi s téměř dvacetiprocentním poklesem ekonomiky na pokraji hospodářského a finančního kolapsu.

Ministr hospodářství Danylyšyn může být podle ukrajinských novinářů klíčem pro přípravu procesu proti Tymošenkové. Ta je poměrně lehce zranitelná, protože nemá ani poslaneckou imunitu. V roce 2001 byla dva měsíce ve vazbě kvůli obviněním z korupce a zpronevěry ve výši půl miliardy dolarů při dodávkách energií.

Danylyšyn sám je obviněn ze zpronevěry necelého jednoho a půl milionu eur při zakázkách na kyjevském letišti Boryspol. Podle mínění ukrajinských novinářů se v ukrajinské korupční realitě jedná o zanedbatelnou sumu a z jejich pohledu jde spíše o záminku k zatčení a dalšímu vyšetřování Danylyšyna. Ten v létě, kdy se začala jeho jménem zabývat ukrajinská prokuratura, zmizel ze země. „Bylo to normální legální vycestování na léčení, ukrajinské úřady o něm věděly,“ uvedl pro LN jeho advokát Stepan Ukrajinec. Tomu však odporuje vystoupení expremiérky Tymošenkové, která třetího září v jedné z nejsledovanějších ukrajinských talk show prohlásila: „My jsme ho prostě ubránili. Uchránili jsem ho před lidmi, kteří jdou zrovna teď po všem a všech, kteří jim přijdou pod ruku. Hlavní pro ně přitom je, aby to byli lidé, kteří mi byli nablízku,“ uvedla Tymošenková.

Podraz na ambasádě Danylyšyn zmizel někde v Evropské unii a kromě jednoho telefonického rozhovoru pro jedny kyjevské noviny o sobě nedával vědět. Nedávno souhlasil se schůzkou s ukrajinskými vyšetřovateli na území některého z členských států EU. Byla vybrána Praha a ukrajinská ambasáda. Tam byl podle svého advokáta Danylyšyn násilím zadržen a pak předán přivolané české policii, která ho na základě Ukrajinou vydaného mezinárodního zatykače převezla do vyšetřovací vazby. „Česká policie se chovala dobře a neutrálně,“ uvedl obhájce.

Danylyšyn podle advokáta Ukrajince zvažuje, že zažádá v Česku o politický azyl. Ukrajina naopak zahájila kroky k vydání Danylyšyna do rukou ukrajinských orgánů. Blok Julie Tymošenkové mezitím vyzval Prahu, aby se nepodílela na „politickém zúčtování“ současných vládců s opozicí. V EU nyní sílí kritika vůči Kyjevu za omezování demokratických svobod, v první řadě svobody tisku.

BÝVALÝ MINISTR

* Bohdan Danylyšyn byl ve vládě Julije Tymošenkové tři roky (2007-2010) ministrem hospodářství, jednoho z nejdůležitějších ukrajinských vládních resortů. * Vedle politiky se pětačtyřicetiletý Danylyšyn věnoval akademické dráze profesora ekonomie, podle statistik je autorem téměř 150 vědeckých prací, členství v Akademii věd dosáhl teprve před šesti roky.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...