Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko musí doplnit chráněná území, jinak hrozí zastavení dotací

Podle Hnutí Duha návrh zákona neslouží ochraně přírody, naopka otevře dveře... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle Hnutí Duha návrh zákona neslouží ochraně přírody, naopka otevře dveře... | foto: FOTO: MAFRA - Dan Materna

Do konce roku musí Česká republika doplnit seznam chráněných území, jinak jí může hrozit zastavení evropských dotací. Ministerstvo životního prostředí proto navrhuje doplnit národní seznam evropsky významných lokalit o 55 nových, kde se vyskytují chránění živočichové a rostliny.

Na sedmi z těchto lokalit Evropská komise trvá dlouhodobě, v těchto případech však mohou kvůli různým veřejným zájmům nastat spory s obcemi a dalšími resorty. Ministerstvo ve čtvrtek seznam představilo na tiskové konferenci.

Sedm těchto lokalit požadoval Brusel doplnit už několikrát, ale předchozí vlády je podle náměstka ministra Vladimíra Dolejského nikdy neschválily. Jde o Labské údolí v Ústeckém kraji, Slavíkovy ostrovy a Labišťata u Přelouče nad Labem, Ždánický les a Meandry Jihlavy v Jihomoravském kraji, Dobřany v Plzeňském kraji a Vidnavu v Jeseníkách.

Zahájené pilotní řízení

Evropská komise už s Českou republikou zahájila takzvané pilotní řízení, které předchází řízení pro porušení evropského práva. Lhůta na splnění požadavků je do ledna 2016. Pokud nebudou splněny, hrozí ČR finanční sankce a ohroženo by bylo čerpání dotací na ochranu přírody a krajiny, kde se už počítá se 70 miliony eur z nového operačního programu.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) proto poslalo do meziresortního připomínkového řízení návrh na doplnění lokalit, které jsou spolu s ptačími oblastmi součástí soustavy Natura 2000. Kromě nových lokalit bude 70 stávajících doplněno, 11 lokalit se úplně zruší a hranice se upraví až u 253 lokalit.

Stanoviště lososa obecného, místo výskytu modrásků

Spory může vyvolat Labské údolí, protože se tu plánuje stavba vodohospodářského díla. „Je to unikátní krajina, samotný tok řeky je v současnosti jediným stanovištěm lososa obecného v ČR,“ obhajuje záměr MŽP ředitelka odboru druhové ochrany Veronika Vilímková. Také poblíž Slavíkových ostrovů a Labišťat, kde je největší populace modráska bahenního a očkovaného, mají být vybudovány jezy.

V sedmi požadovaných je i Ždánický les, který vyniká svým dubohabrovým hájem. Na úbočí lesa se ale nacházejí ložiska ropy. „Podobně jako v případě Vidnavy, kde je předmětem ochrany kuňka žlutobřichá, tak i tady z minulého doplňování národního seznamu tyto lokality vypadly pro konflikt s dobývacím prostorem,“ dodala. Také proti zařazení Meandrů Jihlavy, kde se vyskytuje chráněná ryba hrouzek běloploutvý, se už v minulosti postavila obec Pohořelice kvůli plánované výstavbě protipovodňových opatření.Meziresortní řízení se očekává o prázdninách.

Významné lokality v ČR

Národní seznamy má každý evropský stát. Seznam ČR nyní čítá 1075 evropsky významných lokalit o celkové rozloze 7856 kilometrů čtverečních, což je zhruba deset procent území ČR. Po doplnění se rozšíří o 170 kilometrů čtverečních. Pokud by návrh MŽP prošel, pokrýval by 10,23 procenta území státu. Podle Dolejského je nicméně Česko stále pozadu ve srovnání s ostatními státy. Například ve Slovinsku, Bulharsku a Chorvatsku tvoří chráněná území až 25 procent rozlohy státu.

ODS je proti mně, existenci Milionu chvilek si nepřeji, říká Klaus

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Exprezident Václav Klaus mluví v rozhovoru pro MF DNES o viru, rasových bouřích, vztazích s Čínou i straně, kterou...

Rozhodla jsem se prolomit tabu. Beru antidepresiva, ale blázen nejsem

Spisovatelka Markéta Lukášková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z péče o zdraví se stal v posledních letech trend. Influenceři na sociálních sítích rádi ukazují, kolik doplňků stravy,...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!