Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko nabízí víc než jiné země regionu

Česko

PRAHA Česká republika zůstává i v době krize v žebříčku konkurenceschopnosti na 29. místě z hodnocených zemí a nadále zaujímá nejlepší pozici z bývalých postkomunistických zemí.

Vyplývá to z ročenky, kterou vydává International Institute for Management Development (IMD) v Lausanne. Změnu letos žebříček zaznamenal na prvním místě, kdy dlouhodobě nejlépe hodnocené USA se přesunuly až za Singapur a Hongkong. Výsledky poskytl Lubomír Lízal z CERGE-EI, který na ročence spolupracuje.

Silnou stránkou české ekonomiky podle studie zůstává základní infrastruktura a otevřenost ekonomiky. „ČR zůstává dobře hodnocena pro svou otevřenost vůči zahraničním investorům a též jsme vnímáni jako země, kde státní vlastnictví firem není překážkou funkčnosti a konkurence,“ uvedl Lízal. Ekonomika ČR už ale není hodnocena tak pozitivně jako v minulosti.

„Ekonomická recese nejen podtrhla základní neřešený problém české ekonomiky – naprosto neudržitelný stav veřejných financí a s tím související demografický dopad stárnutí na penze a veřejné finance. Vzhledem k očekávané nervozitě finančních trhů a jejich averzi k riziku po vývoji v Řecku jde o předakutní stav,“ upozornil Lízal. „Současné společenské klima je přes již viditelně existující potíže naladěno proti racionálním změnám s dlouhodobou perspektivou. To, že finanční trhy zatím netrestají naši laxnost, se může změnit doslova během několika měsíců. Náklady otálení se nám pak násobně prodraží,“ podotkl Lízal.

SVĚTOVÉ SROVNÁNÍ

1. Singapur (3.)

2. Hongkong (2.)

3. USA (1.)

4. Švýcarsko (4.)

5. Austrálie (7.)

6. Švédsko (6.)

7. Kanada (8.)

8. Tchaj-wan (23.)

9. Norsko (11.)

10. Malajsie (18.)

14. Rakousko (16.)

16. Německo (13.)

25. Belgie (22.)

29. ČR (29.)

32. Polsko (44.)

42. Maďarsko (45.)

49. Slovensko (33.)

52. Slovinsko (32.)

53. Bulharsko (38.)

Údaje v závorce ukazují loňské

pořadí. Pramen IMD

Autor: