Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Moldavské autobusy se při návratu z Francie Česku zřejmě vyhnou. Mají jet přes Německo

ilustrační snímek - Uzavřený hraniční přechod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek - Uzavřený hraniční přechod | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha Moldavsko nepožádalo české úřady o povolení průjezdu tří autobusů s více než dvěma stovkami Moldavanů, které při návratu z Paříže uvázly v neděli na severovýchodě Francie. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí řekl, že Česko obecně tranzit umožňuje. O případu v neděli informovala agentura AFP, podle níž Německo a Česko průjezd autobusů přes svá území nepovolily.

V pondělí odpoledne však německá tisková agentura DPA napsala, že autobusy budou moci přes Německo projet k rakouským hranicím a Česko tedy objet.

„Ani jeden z našich resortů (ministerstvo vnitra nebo ministerstvo zahraničí) neobdržel žádný oficiální požadavek z moldavské strany ohledně potvrzení tranzitu. V obecné rovině naše pravidla umožňují tranzit přes naše území cizím státním příslušníkům, ale standardně se to dělá na základě nóty zastupitelského úřadu,“ uvedl Petříček. K tomu, jak situace vznikla, bližší informace nemá. Jak ale podotkl, česká strana s Moldavskem už v několika případech takto v minulosti spolupracovala.

Agentura DPA však v pondělí odpoledne napsala, že německá policie našla řešení situace. Autobusy budou moci projet přes německé území k rakouským hranicím, kde jim bude na přechodu v Pasově umožněna cesta dál. O tomto scénáři, který by se mohl uskutečnit ještě během pondělí, byly podle agentury informovány země sousedící s Německem. Při tomto řešení by se autobusy českému území zcela vyhnuly.

Celkem tři autobusy, které si pronajala moldavská cestovní kancelář, vyrazily v sobotu z Paříže do Moldavska, od nedělního rána ale stály na dálničním odpočívadle u východofrancouzského městečka Brumath, několik kilometrů severně od Štrasburku.

Konzul: Byl to risk

Prefekt departementu Bas Rhin, jehož je Štrasburk správním centrem, v neděli uvedl, že Francie kvůli Moldavanům už zahájila jednání s Německem, Českem i Moldavskem. Podle něj Němci autobusy odmítli pustit přes hranice poté, co Česko uvedlo, že je na své území následně nevpustí. Autobusy se z hraničního přechodu Roppenheim poté vrátily na nedaleké dálniční odpočívadlo.

Místní list Les Dernières Nouvelles d’Alsace (DNA) uvedl, že v autobusech byli turisté i lidé, kteří ve Francii pracovali.

Moldavský konzul ve Francii Eugen Vizir listu DNA podle nedělních informací řekl, že „společnost, která neměla povolení k vykonání této cesty z důvodu současné zdravotní situace, riskovala“. Podle něj moldavské velvyslanectví v Paříži neplánuje zorganizovat návrat svých občanů do vlasti a spoléhá na zodpovědnost dopravce.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!