Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko není odpovědné za délku řízení u štrasburského soudu. Celý spor trvá přes 10 let

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. | foto: wikimedia.org

Brno Česká republika nenese odpovědnost za délku řízení před Evropským soudem pro lidská práva (ESLP). Ústavní soud zamítl stížnost dvou mužů, kteří se domáhali odškodnění za nepřiměřenou délku řízení, jehož podstatnou část tvořilo právě čekání na verdikt štrasburského tribunálu. Do celkové délky však nelze fázi u ESLP zahrnovat, plyne z pondělního nálezu, který soud zpřístupnil na svém webu.

Nález souvisí s letitou kauzou dvou vytěsněných menšinových akcionářů. Při vypořádání žádali od hlavních akcionářů více peněz za své akcie. Justice jim původně neposkytla ochranu kvůli tomu, že spory měl podle doložky řešit rozhodce. Oba muži však v roce 2012 našli zastání u ESLP ve Štrasburku, poté řízení v České republice musel obnovit Ústavní soud. Celková délka přesáhla deset let.

Obvodní soud pro Prahu 2 přiznal každému z mužů 130 000 korun jako odškodnění nemajetkové újmy způsobené délkou řízení. Městský soud v Praze ovšem nárok zcela zamítl a jeho rozhodnutí nyní potvrdil i ústavní soudci, byť s upravenou argumentací.

Podle Ústavního soudu neexistuje právní norma, která by ESLP zavazovala rozhodovat v přiměřené době. I kdyby však existovala, chování ESLP nelze přičítat členským státům Rady Evropy, protože soud je autonomní mezinárodní organizací, na kterou nemá Česko přímý vliv.

Při posuzování celkové délky řízení tak nelze započítávat období, kdy se kauzou zabýval ESLP. „Samotná délka řízení před českými soudy nepostačuje s ohledem na složitost a konkrétní okolnosti věci k závěru o její nepřiměřenosti a zní plynoucí existence nesprávného úředního postupu, kterým by stěžovatelům vznikla nemateriální újma,“ stojí v nálezu.

Ústavní soud připomněl, že ESLP už dříve přiznal oběma mužům odškodnění za pochybení české justice v prvotním sporu o cenu akcií. Jeden dostal 20 000 eur, druhý 10 000 eur, podle dnešního kurzu jde o 526 100 korun, respektive 263 050 korun.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...