Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko očima světa: stabilní a mírumilovné

Pražský hrad a česká vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hrad a česká vlajka | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Česko se probojovalo ve světovém žebříčku mírumilovnosti národů (Global Peace Index) do první pětky. Autoři hodnocení ocenili zejména „stabilitu politického systému“ či šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga, který je podle nich „eurofil praktikující aktivní, ale pragmatickou zahraniční politiku“.

Žebříček, který kromě světových médií oficiálně cituje i OSN, sestavuje australský Institut pro ekonomiku a mír (IEP). Oproti roku 2007 v něm Česko poskočilo o sedm příček. Po Islandu a Dánsku jsme vedeni jako třetí nejmírumilovnější země Evropy a pátá na světě.

Mírumilovné země

1. Island
2. Nový Zéland
3. Japonsko
4. Dánsko
5. Česko
Na opačném konči žebříčku, hodnotícím 153 států, skončily Somálsko, Súdán a Irák.
Slovensko se umístilo na 23. místě, Spojené státy obsadily 82. a Rusko 147. příčku.

Při sestavování pořadí se zohledňuje úroveň násilné kriminality v zemi, podíl na ozbrojených konfliktech, počet vězňů a příslušníků ozbrojených složek v poměru k celkové populaci či stupeň ohrožení teroristickými útoky.

Vliv má i stabilita politického systému. A právě v této oblasti dostalo Česko – přes krizi Nečasova kabinetu – jednu z nejvyšších známek, stejnou jako například Japonsko. "Politická scéna je stabilní. Po volbách v roce 2010 získala středopravá koalice pohodlnou většinu v parlamentu, která jí dává silný mandát k reformě veřejných financí," popisuje situaci v Česku Global Peace Index (GPI).

Třenice v koalici se prý uklidnily a je nepravděpodobné, že v nejbližší době ohrozí vládu. "Je to dáno enormní snahou koaličních partnerů udržet si křesla v parlamentu a ukázat výsledky reforem," tvrdí GPI.

Málo teroristů, hodně turistů
Vedle vysoké známky za politickou stabilitu bodovalo Česko i v oblastech, jako je nízká hrozba teroristického útoku, dobré vztahy se sousedy či nízká úroveň násilné kriminality. "Počet vražd je jeden z nejnižších ve vyspělých zemích," píše studie.

Stejně tak se v Česku podle GPI velmi málo vyskytují násilné demonstrace. Vzhledem k množství "plusových bodů" neohrozil pátou příčku Česka ani vysoký stupeň korupce, v níž se dostalo na úroveň Namibie.

Anketa

Kam podle vás patří ČR v žebříčku stability a mírumilovnosti?

Do první pětky na světě 901
Zhruba do poloviny žebříčku 415
Někam ke konci 144
Nedokážu posoudit 114

Díky žebříčku získalo Česko podle expertů bezplatnou reklamu jako mírumilovná, ale především bezpečná země. "Každá pozitivní zpráva je pro náš turistických ruch dobrá. Na druhou stranu bych její možný vliv na příliv návštěvníků nepřeceňoval," řekl LN viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Z hlediska návštěvnosti země jsou prý důležitější informace, které si turisté předávají na základě osobních prožitků. "Těžko se můžeme prezentovat jako bezpečná země, když si návštěvníci od nás odvážejí zkušenosti s rozvinutou pouliční kriminalitou nebo okrádáním v restauracích," soudí Okamura.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...