Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko patří mezi státy s nejvyšší úmrtností na chřipku v EU

Očkování proti chřipce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti chřipce | foto: Reprofoto

PRAHA Česko se řadí mezi pět států Evropské unie s nejvyšší úmrtností na prasečí chřipku na 100 000 obyvatel spolu s Maltou, Slovenskem, Maďarskem a Portugalskem.

Vyplývá to z poslední zprávy Evropského centra pro kontrolu nemocí, řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Dosud na prasečí chřipku v Česku zemřelo 102 lidí, očkovat se nechalo 66 000 lidí, využilo se asi 30 procent dovezených vakcín.

Data však můžou být ovlivněna tím, že jde o malé počty úmrtí, pak můžou nastat výkyvy, řekl předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula.

Milion vakcín za 220 milionů korun
Odborníkům se nepodařilo vybrané skupiny přesvědčit, že očkování skutečně chrání, uvedl Vít. Celkem má stát odebrat 700 000 dávek vakcíny, zbývajících 462 000 dosud nedovezených čeká na převoz do Česka v Belgii.

Stát objednal loni v srpnu milion vakcín za 220 milionů korun. Bez sankcí jich může odebrat jen 700 000. Ušetří se asi 55 milionů v závislosti na kurzu eura, uvedl již dříve první náměstek ministryně Marek Šnajdr.

V tuzemsku se nechalo očkovat jen žalostně málo pacientů s chronickými nemocemi, míní Prymula. Hodně lidí se podle něj mohlo nakazit v rizikových provozech, například na hematoonkologiích.

Přísně evidované úmrtí
Česko mělo navíc snahu evidovat úmrtí v souvislosti s prasečí chřipkou velmi přísně, aby prakticky žádný případ úmrtí kvůli nákaze neunikl pozornosti. "Pečlivě se prováděly pitvy a porovnávalo se, zda chřipka měla reálný význam pro úmrtí," vysvětlil.

V zemích jako třeba Švédsko byl sice vysoký počet nakažených, ale díky velkému procentu očkovaných je tam relativní úmrtnost nižší. Úmrtnost v Česku, Slovensku, Maďarsku a Portugalsku se pohybuje kolem jednoho případu na 100 000 lidí, na Maltě je o něco vyšší.

Na konci února vláda schválila uvolnění vakcíny proti prasečí chřipce pro všechny občany ČR. Očkování je bezplatné a dobrovolné.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...