Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

Česko

  8:18aktualizováno  20. června 6:37
Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém Těšíně zabil padající strom člověka, řekla mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová. Kvůli bouřkám byla omezená silniční i železniční doprava v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Na silnice a tratě tam popadaly stromy, někde byly problémy s dodávkami elektrického proudu.

„Evidujeme jednu mrtvou osobu, bylo to po pádu stromu v České Těšíně,“ řekla mluvčí. Bližší informace neměla. Bouřky se podle ní vyskytly na území celého kraje. „Šlo to od Bruntálu, přes Opavu, Ostravu a dále směr Třinec,“ uvedla. Kvůli bouřkám měli moravskoslezští hasiči kolem 600 výjezdů.

Napilno měli i hasiči Správy železnic, popadané stromy omezily provoz vlaků v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. „Jednotka hasičů Správy železnic z Ostravy zasahuje u událostí vzniklých vlivem vydatného deště: větve a stromy zasahující do trati a zaplavená světla nádraží Ostrava Střed. Situaci zhoršuje výpadek napájení trakčního vedení ze strany ČEZ a nesjízdnost silničních komunikací,“ sdělil mluvčí hasičů Správy železnic (SŽ) Martin Kavka ve středu po 21:00.

Podle webu Českých drah je přerušený například vlakový provoz mezi Opavou a Ostravou-Svinovem kvůli poruše trakčního vedení.

Výzva čtenářům

Přehnala se u vás bouřka nebo krupobití? Pošlete fotky nebo video na hotline@idnes.cz

Meteorologové upozornili, že bouřky se mohou vytvářet až do půlnoci. „Pozor zejména v závětří Vysočiny a na severní Moravě,“ varovali meteorologové z ČHMÚ. „Bouřky mohou produkovat lokálně i downbursty (propady studeného vzduchu se silnými nárazy) a kroupy i kolem 3 cm nebo nánosy krup,“ dodali pracovníci ČHMÚ ve výstraze.

Slabší bouřky se vyskytly i na severozápadě a severu Čech. Ve čtvrtek si podle ČHMÚ od bouřek odpočineme a další výrazná bouřková situace nás pravděpodobně čeká v pátek.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

První tropická noc

Už noc na středu byla v Česku velmi teplá, první tropická v letošním roce. Pod 20 stupňů Celsia teplota neklesla na 12 měřicích stanicích, nejvýše zůstala na 23 stupních v Mořkově na Novojičínsku.

Teplotní minima se v noci na středu podle meteorologů nejčastěji pohybovala mezi 14 až 19 stupni. Z grafů vývoje teplot na automatických měřicích stanicích zveřejňovaných na webu ČHMÚ vyplývá, že pod 20 stupňů teplota v noci neklesla také na pražském Karlově nebo v brněnských Tuřanech.

„Ve čtvrtek se maximální teploty budou pohybovat kolem letních 25 stupňů, ale v pátek znovu zesílí příliv teplého vzduchu od jihu a maxima se znovu dostanou i nad 30 stupňů Celsia,“ uvedli meteorologové. O víkendu se ochladí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!