Formát česko-polských mezivládních konzultací je tradiční, udržuje se bez ohledu na to, které politické strany jsou v ČR nebo v Polsku ve vládě, řekl na úvod jednání Fiala. „Ukazuje to hluboké přátelství mezi oběma našimi zeměmi a velkou míru spolupráce mezi našimi sousedskými státy,“ uvedl. Konzultace jsou podle něj způsobem debaty, kde se během relativně krátké doby vyřeší řada otázek.
Obě země podle Fialy spojuje mnoho priorit, mimo jiné od počátku patří mezi hlavní podporovatele napadené Ukrajiny. „Jsme také země, které vědí, i na základě své historické zkušenosti, že nesmějí Rusku dovolit, aby se jakkoli rozšiřovalo a rozšiřovalo svůj vliv směrem do Evropy,“ řekl. Obdobné zájmy podle něj mají Česko a Polsko také v otázkách konkurenceschopnosti EU, energetiky či boje s nelegální migrací.
Fiala s Tuskem si také připomněli nedávnou spolupráci států při zvládání důsledků povodní. Polský premiér poděkoval mimo jiné českým pilotům vrtulníků, které pomáhali na polském území. „To, co se společně snažíme dělat, jak bilaterálně, tak v Evropě, to je nejlepší ukázka toho, jakým způsobem se dá budovat mezinárodní i mezistátní bezpečnost,“ řekl polský premiér.
Premiéři chtějí nastavit ještě přímější formu komunikace při živelních pohromách. „Chceme nastavit ještě přímější formu komunikace a přeposílání informací pro případ živelních pohrom. Krizový systém funguje už teď velmi dobře, ale samozřejmě ho můžeme ještě vylepšit,“ řekl Fiala.
Odpolední část, která zahrnuje pracovní oběd či společnou tiskovou konferenci premiérů, se odehraje v Lichtenštejnském paláci. Program obvykle sestává ze společného zasedání všech ministrů, ale také ze samostatných schůzek protějšků, kteří mají na starosti stejnou agendu.
Kontroly na hranicích
Česko a Polsko mají podobně negativní pohled na zavádění dlouhodobých kontrol na vnitřních hranicích Evropské unie. Fiala se s Tuskem shodl na tom, že je v otázce nelegální migrace potřeba udělat víc.
„Musíme se v této věci posunout dál a možná se na ty věci dívat trošku jinou optikou. Musíme být aktivnější, asertivnější vůči třetím zemím,“ uvedl český premiér. Česko a Polsko podle něj v této otázce mají jasná a shodná stanoviska.
Zavádění dlouhodobých kontrol na vnitřních hranicích EU podle Fialy není dlouhodobým nástrojem pro řešení nelegální migrace. Je to věc, která se podle něj logicky netěší podpoře občanů a směřuje proti ideji evropské integrace.
Řeč přišla i na těžbu. Polsko poskytne Česku některá požadovaná data k těžbě v hnědouhelném dole Turów. „Polská strana nám poskytne některá data, která byla na naší straně požadována. Přispěje to k tomu, že se zklidní situace v části skupin, které dlouhodobě kritizují podobu dohody,“ míní Fiala. Pro občany obou zemí je podle něj smlouva výhodná a na české straně odstranila řadu problémů.
Polský premiér Donald Tusk uvedl, že polská energetická skupina pošle celou vyžádanou zprávu Česku. Polsko podle něj Turów hájí jakožto zdroj energie, nicméně chápe, že jeho fungování nemůže být na úkor životního prostředí na české straně.
Vedle Fialy se s polskými ministry podle mluvčí vlády Lucie Ješátkové sejdou ministr vnitra Vít Rakušan, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ministryně obrany Jana Černochová, ministr zahraničí Jan Lipavský, ministr průmyslu Lukáš Vlček, ministr dopravy Martin Kupka, ministr životního prostředí Petr Hladík, ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek, ministr kultury Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák a ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek.