Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko předalo Švédsku „šéfování“ EU

Česko

PRAHA Šest měsíců, kdy Česko předsedalo Evropské unii, včera skončilo. V této roli Prahu na další půlrok vystřídá Švédsko.

Česko bylo po Slovinsku teprve druhou postkomunistickou zemí, která EU v rámci pravidelné půlroční rotace řídila. Hodnocení české práce v čele EU není jednoznačné. Analytici upozorňují zejména na to, že předsednictví vážně poškodil pád koaliční vlády tehdejšího premiéra Mirka Topolánka. „Výsledek byl dobrý a nakonec úspěšný,“ prohlásil včera premiér Jan Fischer při setkání se svým předchůdcem v úřadu premiéra Topolánkem. „Evropě jsme to opravdu osladili,“ podotkl s úsměvem Topolánek. Oba poděkovali ve svých projevech všem, kdo se na přípravě a průběhu předsednictví podíleli. A na závěr symbolicky rozkrojili dort ve tvaru loga EU2009. CZ.

Fischer už v pondělí prohlásil, že Česko předává severské zemi předsednictví se splněnou agendou. Mimo jiné připomněl, že za českého předsednictví se v rámci EU podařilo zabránit snahám některých zemí posílit ekonomický protekcionismus. Podle náměstka ministra pro EU Marka Mory se naopak příliš nedařil posun v integraci západního Balkánu do unie, mimo jiné Chorvatska.

Podle vládních statistik řídili zástupci Česka v rámci půlročního předsednictví přes 3000 zasedání na různých úrovních, přičemž každý pracovní den bylo přibližně 25 jednání. Unijní schůzky se konaly po celém Česku. Centrálně organizovaných předsednických akcí v Česku se od počátku roku zúčastnilo 30 000 zahraničních delegátů. Na předsednictví se podílelo zhruba 1500 českých úředníků.

Autor: