Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko přestane zadržovat syrské uprchlíky. Urychlí tak jejich cestu do Německa

Evropa

  16:30aktualizováno  18:22
PRAHA - Česko od úterý přestane zajišťovat v záchytných zařízeních občany Sýrie, kteří předtím požádali o azyl v Maďarsku. Policisté je vyslechnou a nabídnou jim azyl v Česku. Pokud ho nepřijmou, tak budou muset do sedmi dní opustit zemi.

Rodina, kterou zastavila policie v Břeclavi. foto: Reuters

Jejich cesta do Německa tak bude rychlejší. Informovala o tom mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Nevládní organizace opakovaně kritizovaly zadržování uprchlíků v zařízeních v Bělé-Jezové i jinde. Podle nich neplní svůj účel, je nehumánní a v rozporu s mezinárodními úmluvami.

Dosud byla situace taková, že Syřané putují do záchytných zařízení, kde obvykle stráví 42 dní a pak jsou propuštěni, jelikož si je nepřebírají zpět maďarské úřady. V této zemi totiž obvykle požádají o azyl po vstupu do EU.

Podle Rendlové v těchto případech ode dneška platí nový postup. Když policisté běžence zachytí například ve vlaku, tak je odvedou na služebnu, udělají výslechy, vyhotoví potřebné dokumenty a když nebudou chtít azyl, tak je pustí. „Budeme je pouštět s rozhodnutím opustit naše území do sedmi dnů a doprovodíme je na nádraží,“ upřesnila Rendlová. Občané Sýrie tvoří velkou část běženců, které policie chytí na českém území. Většinou jsou na cestě do Německa.

Sbírka pro uprchlíky? ‚Nedošlo nám, že jsou drobnější a oblečení jim bude velké‘

Podle Rendlové je toto opatření reakcí na to, že Maďarsko uprchlíky nepřebírá, když je chce Česko vrátit zpět, a v podstatě jsou tak pouze zdrženi na své cestě. Většinou jsou také na cestě do Německa, kde by měli dostat azyl. Policejní mluvčí zároveň zdůraznila, že nové opatření nebude vypadat tak, že „nechá uprchlíky projet“. Nové opatření se bude týkat i Syřanů, kteří už jsou v záchytných zařízeních a splňují podmínky, aby mohli pokračovat v cestě.

Pro občany Sýrie, kteří před vstupem na české území o azyl v Maďarsku nepožádají, nová pravidla platit nebudou. Podle Rendlové s nimi bude zacházeno stejně jako dosud - jejich cesta skončí v záchytných zařízeních.

Po změně přístupu volaly neziskové organizace. Žádaly „konstruktivní řešení“ ve spolupráci s dalšími státy EU. „Považujeme za vysoce nehumánní, že se ČR k uprchlíkům chová jako k bezpečnostní hrozbě. Zadržení nespáchali žádný trestný čin, přitom jsou drženi v zařízeních vězeňského typu, střežených těžkooděnci,“ napsalo dnes v prohlášení Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR. Podle něj jsou záchytná zařízení přeplněná. Kapacita Bělé-Jezové se navýšila na 540 míst, nyní je tam 700 lidí, uvedlo konsorcium. „Alarmující skutečností zůstává, že v mnoha případech jsou zajištěny rodiny s malými dětmi či děti bez rodin,“ dodali zástupci konsorcia.

České dráhy se připravují na případný příliv uprchlíků

Předseda Představenstva Českých drah Pavel Krtek svolal dnes ráno poradu k bezpečnostní situaci v souvislosti s přílivem migrantů do Evropy. Ti se snaží dostat do Německa a hrozí, že k tranzitu masově využijí mezinárodní vlaky národního dopravce jedoucí především z Budapešti.

„Do Břeclavi proto pošleme posilové vozy, v Brně bude připravena záložní lokomotiva pro případ nutnosti vypravení mimořádného vlaku a posílili jsme už i dispečerský aparát,“ říká člen představenstva společnosti odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán. Zvýšenou pozornost věnuje dopravce prevenci případných hygienických a zdravotních rizik. „Kvůli tomu se náš zástupce setká také s hlavním hygienikem,“ doplňuje předseda představenstva Pavel Krtek. „Plníme roli národního dopravce a považujeme za svou povinnost se v zájmu státu a občanů aktivně zapojit do řešení krizové situace.“

České dráhy úzce spolupracují s Policií České republiky, se kterou si předávají informace o pohybu migrantů a snaží se zajistit bezpečnost ve svých vlacích a na nádražích. Pomáhá i bezpečnostní agentura, jejíž pracovníci se budou ve vyšší míře pohybovat ve vytipovaných mezinárodních spojích.

Praha chce umístit až 200 uprchlických rodin

Vedení Prahy chystá plán na pomoc uprchlíkům. Mohla by se postarat o 150 až 200 rodin s dětmi, řekl náměstek primátorky Petr Dolínek. Na toto téma ve středu diskutovala městská rada. Konkrétní návrhy teprve připraví. Musí jim předcházet diskuse s odborníky a s městskými částmi, uvedl náměstek.

„Není důležité jen hledisko bezpečnosti, ale i to lidské. Navrhl jsem proto kolegům, abychom společně zvážili, zda můžeme připravit zázemí pro 150 až 200 rodin,“ řekl náměstek. Pomoc by měla směřovat hlavně k rodinám s nejmenšími dětmi. Podle Dolínka by řešením nemělo být umístění rodin do jedné lokality. Měly by dostat bydlení v různých částech města.

Autor: