27. července 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko přitvrdí: za veřejné schvalování teroru bude až 12 let

Masový vrah Breivik v soudní síni vězení Skien. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masový vrah Breivik v soudní síni vězení Skien. | foto: Reuters

PRAHA Rok 2011: terorista Anders Breivik páchá v Norsku atentáty, po nichž zůstává skoro 80 ­obětí. Kromě těch, kdo jeho řádění okamžitě odsoudí, se v ­Česku vzápětí objeví i lidé oslavující násilí na ostrově Utoya. Rasistický web White Media zveřejňuje pochvalný článek, podnikavec z ­Rumburku zase na internetu prodává trička s Breivikovou podobiznou a citátem. Dosud za takové jednání hrozil maximálně rok vězení.

Ministerstvo spravedlnosti teď ale připravilo novelu, která trest výrazně zpřísní. Lidem, kteří veřejně schvalují teroristické útoky nebo otevřeně vychvalují teroristy, bude hrozit až dvanáct let za mřížemi. Novela vychází z požadavků mezinárodních organizací Finanční akční výbor (FATF) a Moneyval, podle nichž má Česko v­zavádění podobných opatření skluz.

„Půjde o speciální skutkovou podstatu, která výrazně zpřísní postih za schvalování trestného činu, kdy v současné době bylo možno uložit trest odnětí svobody ve výměře maximálně jednoho roku,“ osvětlil Lukáš Bohuslav z katedry trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Trest i za podporu terorismu

Podstatné je, že dopustit se trestného činu půjde nejen „mezi lidmi“, ale také v médiích a na sociálních sítích. „Tedy nejenom prostřednictvím tisku, rozhlasu a­televize, ale rovněž třeba na Facebooku,“ doplnil Bohuslav.

Podle chystané novely bude přísný trest hrozit i lidem, kteří nabádají druhé k páchání teroristických akcí nebo atentátníkům poskytnou jakoukoli podporu – například jim seženou zbraně a munici nebo slíbí jinou pomoc.

Dále ve středečních Lidových novinách najdete:

3D modely silnic spustí revoluci

Češi testují systém, který pomáhá odhalovat chyby při stavbě. Architekti, stavaři i úřady mohou do simulace zasahovat najednou.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.