Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko – ráj turistů? Zapomeňte

Česko

Odliv zahraničních turistů z Česka je dvojnásobný než v jiných zemích. Pokles neminul ani Prahu

PRAHA Zahraniční turisté začínají čím dál více opomíjet Českou republiku. Svědčí o tom značné propady počtu návštěvníků, kteří vloni do Česka zavítali. Popularita Česka i samotného hlavního města Prahy poklesla více, než tomu bylo v jiných zemích. Vyplývá to z údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

„Podle údajů Světové turistické organizace dosáhl meziroční pokles počtu zahraničních turistů ve světě čtyř procent. Česká republika přitom zaznamenala pokles ve výši devíti procent,“ upozornil Tomio Okamura, mluvčí AČCKA.

Důvody jsou podle něj zřejmé. Jde zejména o špatnou image Prahy z hlediska kvality služeb. „V mnoha zahraničních průvodcích se píše o nepoctivých taxikářích či směnárnách a kapsářích. Chybí zde i vhodná turistická infrastruktura v mimopražských regionech,“ dodal Okamura.

Příkladem zcela nevyužitého turistického potenciálu je podle něj krásné historické město Litomyšl v Pardubickém kraji. „Je zde zámek na seznamu UNESCO, jde o rodiště světoznámého skladatele Bedřicha Smetany, a stále zde chybí velký čtyřhvězdičkový hotel. Ten by mohly cestovní kanceláře nabídnout větším skupinám zahraničních turistů,“ uvedl Okamura. Výsledkem je podle něj skutečnost, že do Litomyšle žádní turisté prakticky nejezdí. Poslední ostudné místo Pardubického kraje v počtu zahraničních návštěvníků v Česku pak podle Okamury není velkým překvapením.

Na prvním místě v počtu zahraničních návštěvníků je přirozeně hlavní město Praha. Vloni do této metropole zavítalo zhruba 3,8 milionu lidí. Meziročně se ale jejich počet snížil o šest procent.

„Město Praha souboj s jinými evropskými metropolemi v turistickém ruchu prohrává. Je jen málo zahraničních turistů, kteří se do Prahy vracejí opakovaně. A to je velká škoda,“ uvedl Tomáš Kulman, odborník na cestovní ruch společnosti KPMG. Hlavní město Česka podle něj stále není zavedeno jako klasická a vyhledávaná turistická destinace, jako je to například Londýn, Paříž či Vídeň.

Ani pro Kulmana tak není překvapením, že Praha ztrácí zahraniční turisty rychleji než jiná evropská města. „A to je výsledek špatné práce Magistrátu hlavního města Prahy,“ upozornil Kulman. Zde podle něj existuje velká rezerva.

„Neřešené nešvary v Praze a celkově zcela chybějící funkční koncepce rozvoje cestovního ruchu na státní úrovni pak dohromady způsobují, že naše země zažívá v turismu mnohem větší krizi než okolní státy světa,“ uzavřel Okamura.

***

Cestovní ruch

Českou republiku v loňském roce navštívilo 6,081 milionů zahraničních turistů. To znamená meziroční pokles o 8,5 procenta.

Česká republika tak dopadla podstatně hůře než okolní svět. Podle údajů Světové turistické organizace (UNWTO) dosáhl meziroční pokles počtu zahraničních turistů ve světě pouze čtyř procent.

Počty zahraničních návštěvníků

podle zemí a meziroční pokles

(za rok 2009)

Německo 1 404 496 - 4,8 %

Velká Británie 374 349 - 22,7 %

Itálie 361 509 - 3,5 %

Polsko 348 595 - 7,4 %

Rusko 327 634 - 21,7 %

Odliv zahraničních turistů z Česka

Zdroj: ČSÚ, AČCKA

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...