Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko-rakouský tým prošetří nákup pandurů

Česko

PRAHA Policie začala vyšetřovat nákup obrněných transportérů Pandur, který provází podezření z korupce. Deníku MF DNES to potvrdila nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Případem se má zabývat společný tým českých a rakouských policistů. Mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová včera řekla, že úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Na možnou korupci při nákupu pandurů upozornila MFD v polovině února, kdy zveřejnila tajně natočené rozhovory s bývalými manažery rakouské firmy Steyr, která transportéry vyrábí. Oba manažeři hovořili o provizích z obchodu pro politické strany. Řeč byla zejména o bývalém ministrovi obrany a budoucím náměstku ministra vnitra Martinu Bartákovi (ODS), který smlouvu se Steyrem podepsal. O nákupu 199 pandurů rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Autor:

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...