Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Česko reaguje na výskyt nové mutace koronaviru. Ministerstvo zavádí karanténu pro navrátilce z Británie

Ministr zdravotnictví Jan Blatný. foto:  Michal Šula, MAFRA

Původní zpráva
Česko zavádí od neděle povinnou domácí karanténu pro všechny osoby které na pobývaly v posledních 14 dnech ve Velké Británii alespoň 24 hodin. Reaguje tak na zprávy o nové mutaci koronaviru, který byl v ostrovním království zaznamenán. Serveru Lidovky.cz to potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od pondělí pak platí zákaz letů z Velké Británie do ČR, ministerstvo zdravotnictví to oznámilo na Twitteru.
  13:57aktualizováno  21:07

Stopka kvůli zmutovanému kmenu covidu. Česko od pondělí zastaví lety z Británie

Podle návrhu ministerstva zdravotnictví by jednici, kteří v Británii pobývali, šli pátý až sedmý den po návratu na PCR test a pokud by byl negativní, karanténa by byla ukončena. Jinak bude trvat 10 dní. „Toto opatření má za cíl zvýšit bezpečnost občanů,“ zdůraznil ministr. „Přesné znění restrikcí ladí hygiena s právníky,“ doplnil pro Lidovky.cz Blatný.

Zavedení přísnějšího „cestovatelského“ režimu s Británií potvrdil pro Lidovky.cz i šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD), podle něhož se celá věc ještě v neděli řeší. „Čekáme na návrh změny ochranného opatření, které by pro cesty z Velké Británie zavedlo pouze karanténu, nikoli testy,“ sdělil Petříček.

Covidová hrozba z Británie: nový kmen koronaviru se může šířit rychleji

Velká Británie byla už dříve zařazena v tzv. cestovatelském semaforu ministerstva zdravotnictví do nejhoršího stupně, tedy mezi červené země. Lidé, kteří v těchto zemích strávili v posledních 14 dnech více než 12 hodin, musí při příjezdu do Česka vyplnit formulář a podstoupit test na covid-19 nebo se prokázat aktuálním testem z ciziny.

Nizozemsko v noci na neděli oznámilo více než desetidenní zákaz letecké přepravy cestujících z Británie, následovala podle agentury AP mimo jiné Belgie, Rakousko a Itálie. Od půlnoci ruší letecké spojení s Británií rovněž Německo, podle agentury AFP zatím do konce roku. Francie se rozhodla přerušit dopravní spojení se Spojeným královstvím od půlnoci na 48 hodin, uvedl úřad francouzské vlády. 

Nový kmen koronaviru se objevil i v Jihoafrické republice, jde o jiný než v Británii. Německo přerušuje lety

Podle italského ministra zdravotnictví zákaz letů z Británie bude platit do 6. ledna a do Itálie zároveň nesmí vstoupit nikdo, kdo byl v Británii v posledních 14 dnech. V neděli večer Itálie ohlásila, že má pacienta nakaženého novým kmenem koronaviru, zjištěným v Británii. Pacient a jeho partner se podle ministerstva zdravotnictví nedávno vrátili z Británie, a to přes římské letiště. 

Bulharsko ruší letecké spojení s Británií od půlnoci až do konce ledna, Irsko uvalí zákaz na letecké a lodní spojení s Británií od půlnoci a „přinejmenším“ na 48 hodin, uvedla AFP. Španělsko vyzvalo ke koordinaci postupu v rámci Evropské unie.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat