Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Seznam je dlouhý, Rusko má platit nájem z 59 pozemků, vyplývá z dokumentu

Generální konzulát Ruské federace v Karlových Varech v ulici Petra Velikého, po čtvrtečním rozhodnutí že Česko odvolává souhlas s provozem ruských konzulátů. Na místě byl zcela klid. (24. února 2022) foto: Václav Šlauf, MAFRA

Český stát bude po Rusku požadovat nájemné na pozemcích, kde stojí komplex bytových domů ve Schwaigerově ulici v Praze či budovy bývalých ruských generálních konzulátů v Karlových Varech a v Brně. Vyplývá to z dokumentu ministerstva zahraničí. Rusko podle vlády využívá pozemky k jiným účelům, není tedy důvod je nadále poskytovat bezplatně.
  17:14

Vláda v polovině května zrušila devět usnesení ze 70. a 80. let, kterými se svěřily tehdejšímu Sovětskému svazu pozemky do bezplatného užívání k diplomatickým účelům. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) bude stát po Rusku požadovat nájemné, které je pro dané pozemky obvyklé.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) tehdy řekl, že Česko také bude po Rusku vyžadovat navrácení bezdůvodného obohacení za poslední tři roky. Dodal, že rozhodnutí vlády bude znamenat nárok státu vůči Rusku ve výši nižších desítek milionů korun.

Rozhodnutí se týká 59 parcel o celkové ploše 49.271 metrů čtverečních. Jde o pozemky v ulicích Ovenecká, Pod Kaštany, Romaina Rollanda, Schwaigerova, Wolkerova a na Sibiřském náměstí v pražském Bubenči.Na pozemcích na Sibiřském náměstí stojí například pravoslavný chrám svaté Ludmily a bytové domy, v ulici Pod Kaštany vila Hugo Sieburgera, ve Wolkerově ulici bytové domy a v ulici Romaina Rollanda vila se zahradou.

Dále jde o pozemky s budovami zrušených konzulátů v Karlových Varech a Brně a rekreačním střediskem Šohajka ve Vlkančicích ve Středočeském kraji.

Lipavský dříve řekl, že Rusko v Česku vlastní 42 budov, všechny kdysi označilo za objekty mise, tedy využívané k diplomatickým účelům. Ministerstvo podle ministra při revizi zjistilo, že desítky z nich k deklarovaným účelům neslouží. Česká diplomacie proto Rusko vyzvala, aby způsob užívání upřesnilo. Upozornila ho také na „zjevný nesoulad při porušení pravidel“ včetně toho, že správa takových nemovitostí podléhá daňovým povinnostem.

Rusko výzvy odmítlo, proto ho ministerstvo v červenci 2020 nótou informovalo, že Česko od daného termínu nemovitosti nesloužící k diplomatickým účelům za místnosti mise neuznává. Objekty bývalých konzulátů ve Varech a v Brně pozbyly status konzulárních místností od loňského května.

Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy po předloňském zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Počet ruských diplomatů v ČR byl dále snížen i po loňské ruské invazi na Ukrajinu. Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů. Lipavský poznamenal, že výrazně redukovaná ruská mise nemohla ve svém početním složení všechny budovy k diplomatickým účelům využívat.

Některé z nemovitostí jsou podle ministerstva užívány ke komerčním účelům. „Pro úplnost je současně třeba dodat, že celková rozloha pozemků bezplatně užívaných Ruskou federací v České republice (92 001 metrů čtverečních), z toho 87 863 metrů čtverečních státních) a Českou republikou v Ruské federaci (26 875 metrů čtverečních) zdaleka nerespektuje princip reciprocity,“ uvedl dříve úřad v předkládací zprávě.

17. května 2023

Autoři: ,