Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Dostáváme z EU miliardy.‘ Česko se nebude proti kvótám bránit soudně

Migranti nastupují na vlak v Chorvatsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migranti nastupují na vlak v Chorvatsku. | foto: Reuters

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechce žalobami proti kvótám na přerozdělování uprchlíků dále stupňovat napětí v unii. Evropa se kvůli migrační krizi nesmí rozpadnout, napsal ve středu ČTK.

Na středečním setkání šéfů vlád zemí osmadvacítky by už podle schváleného mandátu kvóty rozporovat neměl, v debatě by se měl soustředit na další konkrétní kroky k ukončení migrační krize.

„Česko přijme závazky, které mu z dohody v Evropě o migrační krizi budou plynout,“ řekl v Senátu Zaorálek. Výslovně neřekl, zda se to bude týkat i kvót.

Ministryně školství Kateřina Valachová po poradě sociálnědemokratických ministrů uvedla, že se Sobotka nechystá eskalovat situaci v unii soudními spory. „Není zde vůle ze strany sociálnědemokratických ministrů, většinová, směřovat tu komunikaci s komisí do eskalace soudního sporu,“ řekla.

Kvóty jsou podle Babiše dalším pozváním, aby šli uprchlíci do Evropy. Rozhodnutí unie má za nešťastné a nerozumné. Kvóty prý nemohou nikdy fungovat.

„Bránit se soudně není rozumné, protože nám to EU vrátí i s úroky. Dostáváme z EU desítky miliard korun ročně, měli bychom na dnešním summitu dát jasný návrh, jak krizi vyřešit systémově,“ řekl Babiš.

Nemůžeme napínat lano donekonečna

„I když se mi použití kvót nelíbí, nesouhlasím s nimi a hlasovali jsme jako stát proti, Evropa se nesmí na řešení migrační krize rozpadnout. Nechci proto žalobami dál stupňovat napětí,“ uvedl v komentáři Sobotka. Podobný názor má většina členů jeho vlády. „Lano můžete napínat jen do určité míry a pak se přetrhne. Čekají nás další bitvy o realistický přístup k migrační krizi a potřebujeme, aby partneři v Evropě naše argumenty poslouchali,“ poznamenal také.

„Lano můžete napínat jen do určité míry a pak se přetrhne. Čekají nás další bitvy o realistický přístup k migrační krizi a potřebujeme, aby partneři v Evropě naše argumenty poslouchali,“ poznamenal také.

Právě na konkrétní kroky, jako je lepší ochrana Schengenu nebo rychlé vybudování záchytných táborů na hranicích osmadvacítky, by se měl na dnešním bruselském summitu Sobotka soustředit. Vyplývá to z návrhu mandátu, o němž bude hlasovat vláda.

Sobotka by v Bruselu mohl také vyjádřit zklamání z úterního hlasování, protože podle Prahy se podobně citlivé otázky nemají prosazovat na sílu. Měl by se vyslovit také pro to, aby unie vyčlenila na zvládnutí krize dostatek peněz ze svého rozpočtu. Česko je připraveno pomáhat materiálně i finančně, zopakuje pravděpodobně také.

Soudní dohru úterního rozhodnutí si vůbec nedokáže představit ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier, podle něhož by Česko mělo nabídnou konkrétní řešení, a nesouhlasí s ní ani ministr obrany Martin Stropnický. Oba to řekli novinářům při příchodu na vládu.

„Podle mého názoru k naplnění kvót u nás nedojde, protože k nám uprchlíci nechtějí. Jejich počet na území ČR neustále klesá. EU sama neví, jak ten mechanizmus v praxi bude fungovat,“ uvedl ve středu také Babiš. „Je to špatné rozhodnutí, které neřeší podstatu problému,“ doplnil.

Ministři vnitra států Evropské unie v úterý v Bruselu většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků, kteří dorazili do Evropy, mezi unijní země. Proti byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...