Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko se připojilo k akci Ovoce do škol. Konec hamburgrů a hranolků?

Česko

  10:00
PRAHA - Školáci již brzy změní své chutě a místo nezdravých hamburgrů a hranolků začnou chroupat jablka, hrušky a banány. Alespoň tedy podle představ Evropské unie a českého ministerstva zemědělství, díky kterým se zřejmě již v lednu rozjede program "Ovoce do škol". Podle kritiků je ale projekt jen vyhazováním peněz.

Česko se připojilo k projektu, který má do škol přinést ovoce zdarma. foto: Shutterstock

S "Ovocem do škol" přišla Evropská komise a loni v listopadu ho podpořili europoslanci. Ministerstvo zemědělství českou část projektu zpracovalo a v nejbližší době by se jím měla zabývat Fischerova vláda. Pokud ho ministři schválí, mohli by žáci prvních stupňů základních škol dostávat ovoce zdarma už v lednu.

Cílem programu, který bude ročně stát necelých 73 milionů korun, je pomoci ovocnářům, a především změnit nezdravé stravovací návyky dětí.

"Předkládané řešení by mělo v následujících letech přispět k zastavení negativních trendů, pokud se jedná o pokračující růst dětské obezity. Podle údajů Státního zdravotního ústavu je každé šesté dítě v ČR obézní," píše ministerstvo v důvodové zprávě k návrhu.

Ročně bude program stát necelých 73 milionů korun. Z českého rozpočtu ale na "Ovoce do škol" přímo půjde méně než dvacet milionů, zbytek - přes 53 milionů - zaplatí EU. Na roční provoz projektu, do kterého se nezapojily jen tři země sedmadvacítky - Švédsko, Finsko a Lotyšsko, eurokomisaři vyhradili celkem 90 milionů Euro.

Další informace o projektu Ovoce do škol si přečtěte v úterním vydání deníku

Pronájem, nebytový prostor, Hradec Králové
Pronájem, nebytový prostor, Hradec Králové

Gočárova třída, Hradec Králové - Pražské Předměstí
15 000 Kč/měsíc