Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst. Pro státy je zkouškou i pandemie

Česko

  8:30aktualizováno  14:35
BERLÍN - Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v roce 2020 oproti předchozímu roku o pět míst a ocitlo se na 49. příčce. Pokračuje tak negativní hodnocení České republiky, která na loňském indexu TI měla proti předchozímu období skóre horší o šest míst. Česká pobočka TI považuje situaci v ČR za důsledek ohýbání pravidel ve prospěch určitých ekonomických skupin, rozkladu státní správy a politické korupce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Lidové noviny

Ze 180 sledovaných zemí si podle TI nejférověji vedou Nový Zéland a Dánsko, které mají shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci škály jsou Jižní Súdán a Somálsko s 12 body.

Transparency International opět podala do Černošic podnět, že Babiš je ve střetu zájmů

Ze souhrnného hodnocení vyplývá, že země, které jsou na žebříčku nejvýše, jsou schopné lépe obstát v době pandemie a souvisejících ekonomických problémů. Investovaly více do zdravotnictví, dokážou lépe zajistit univerzální zdravotní péči a méně tolerují porušování demokratických principů.

„Covid-19 není jenom zdravotní a ekonomická krize, je to také korupční krize, kterou v současné době nezvládáme,“ řekla šéfka TI Ferreira Rubiová.

Ze zjištění organizace vyplývá, že se korupce loni projevila při tom, jak si země zajišťovaly například ochranné pomůcky, roušky a ventilátory. „Vytvořila se situace, v níž je velmi lákavé korumpovat a shrabovat peníze do vlastní kapsy na úkor obyvatelstva. V tomto případě korupce lidi doslova zabíjí,“ řekl k loňskému roku dočasný ředitel TI Daniel Eriksson. TI poukazuje na to, že „zhoubný důsledek korupčního chování poškodil možnost globálního řešení pandemie a má na svědomí nespočet lidských životů“. V důsledku korupce byly zneužity peníze potřebné na investice do zdravotnictví, takže někde občané zůstali bez lékařů a bez fungujících nemocnic nebo klinik.

Mapa míry korupce podle Transparency International.

TI hodnotí situaci od roku 1995 na stobodové škále a považuje za špatné, že loni měly země v průměru jenom 43 bodů, přičemž dvě třetiny nedosáhly ani na 50 bodů. V téměř polovině sledovaných států se za minulé desetiletí situace nelepší. Z regionů na tom loni byla nejhůř subsaharská Afrika s 32 body průměrného hodnocení.

Nejúspěšnějším regionem je Evropská unie a západní Evropa, kde se hodnotilo 31 států, které v průměru dosáhly 66 bodů. „Čím je země demokratičtější a otevřenější, tím rychleji se vypořádá s korupcí,“ řekl Eriksson.

Korupce soudců může být fatální pro důvěru v justici, říká státní zástupkyně Bradáčová

Spojené státy řadí TI na 25. příčku se 67 body, což je méně oproti 69 bodům z roku 2019 a nejhorší umístění od roku 2012. USA se ocitly až za mnoha západními demokraciemi.

ČR má na 49. místě 54 hodnotících bodů, což není podle české pobočky TI lichotivé. Ředitel české pobočky TI Petr Leyer na čtvrteční tiskové konferenci v Praze poukázal na pokračující „privatizaci veřejného zájmu“ v ČR. „Pravidla nejsou porušována, ale jsou nastavena tak, že nahrávají určitým vlivovým skupinám,“ řekl a jako příklad uvedl střet zájmů premiéra Andreje Babiše nebo netransparentní lobbing ve Sněmovně, třeba u zákona o odpadech. TIC doporučuje ke zlepšení revizi služebního zákona, regulaci lobbingu a posílení dohledových úřadů.

České ministerstvo spravedlnosti si myslí, že by ČR pomohl zákon o lobbingu, který ale podle české TI už nynější vláda nestihne schválit. Mluvčí ministerstva upozornil, že kabinet má příští týden jednat o zákonu o ochraně oznamovatelů.

Severské země jsou špička

Západoevropské státy a země Evropské unie si v potírání korupce vedou z regionálního hlediska sice nejlépe, ale kvůli covidu-19 se ocitly pod mimořádným tlakem. Ke špičce v tomto regionu patří Dánsko, Finsko, Švédsko a Švýcarsko, na opačný konec pak TI řadí Chorvatsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Nejvíce se lepší Řecko, které postoupilo od roku 2012 o 14 bodů - má jich nyní 50 a je na 59. místě. Úspěšné je rovněž Rakousko, které postoupilo od roku 2012 o sedm bodů na současných 76 a na 15. příčku, o 11 bodů si za stejné období polepšilo Estonsko. ČR je na tom ve rovnání s rokem 2012 lépe o pět bodů. Naopak situace se horší v Maďarsku (o 11 bodů od roku 2012), na Maltě a v Polsku (o sedm bodů od roku 2015).

TI k tomuto regionu uvádí, že pandemie covidu-19 vytvořila nečekaný tlak na soudržnost systémů v mnoha státech a také politickou krizi, jež „ohrožuje budoucnost liberální demokracie“.

Pandemie do krajnosti testuje, jak je Evropa schopná reagovat v nouzové situaci, přičemž v mnoha případech země v otázce korupce a odpovědnosti státy neobstály. Nejméně 11 zemí EU kvůli pandemii odložily volby a některé kvůli nouzovému stavu značným způsobem zasáhly do lidských práv.

Mají-li země v budoucnu úspěšněji čelit krizím a omezit korupci, doporučuje TI posílit kontrolní instituce, což zajistí služby i těm, kdo je potřebují nejvíc, zamezit střetu zájmů otevřeným smluvním systémem, chránit demokracii a prosazovat občanskou společnost, zveřejňovat důležitá fakta a zajistit přístup k informacím.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat