Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko si v průzkumu mezi expaty nevede vůbec špatně. Přečtěte si, co si u nás chválí

Vodáci v Českém Krumlově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodáci v Českém Krumlově | foto: David Peltán, MAFRA

Praha Co se týká životního prostředí a udržitelnosti, nevede si Česko v porovnání s ostatními zeměmi špatně. Vyplývá to z hodnocení cizinců, kteří u nás pobývají. V žebříčku sestaveném německou organizací InterNations obsadilo Česko šestnáctou příčku ze šedesáti zemí. Premiantem je Finsko, na opačném konci najdeme Indii. LN získaly exkluzivně výsledky průzkumu s předstihem.

Organizace InterNations celosvětově sdružuje čtyři miliony expatů, tedy lidí, kteří pracují v zahraničí. Každoročně zveřejňuje průzkum Expat Insider Survey, v němž zjišťuje, jak se cizincům žije v jednotlivých zemích. Letos poprvé publikuje průzkum Environment & Sustainability Report. Ten vychází též z hodnocení cizinců, je ale zaměřen na nejrůznější aspekty související s životním prostředím a udržitelností.

Na základě shromážděných údajů byl se staven žebříček, v němž Česko figuruje na 16. místě. Mezi zeměmi střední a východní Evropy mu patří druhá příčka za Estonskem. Za Českem se umístily například Spojené státy (30.), Spojené království (28.), Japonsko (25.) či Belgie (27.).

Cizinci, kteří se účastnili šetření, vyjadřovali míru spokojenosti s různými faktory, jako je kvalita ovzduší, přírodní prostředí, kvalita vody a úroveň hygieny, dostupnost ekologických produktů a služeb či nakládání s odpady. Průzkum si ale také všímal toho, jak vlády podporují ochranu životního prostředí a jak se o něj zajímají obyvatelé. 

Aby byla země zařazena do žebříčku, muselo se dotazování účastnit alespoň 75 expatů v ní pobývajících. Letos tuto podmínku splnilo šedesát zemí. Celkově se v průzkumu vyjádřilo 15 tisíc lidí žijících v zahraničí.

Data pro průzkum byla sbírána během března, tedy již v době, kdy se hlavním celosvětovým tématem stal koronavirus. V průzkumu ale pandemie není vůbec zmíněna. „Pokud jde o faktory, které byly hodnoceny v rámci průzkumu, myslíme si, že na ně neměla pandemie zásadní dopad, na rozdíl například od místních ekonomik,“ vysvětluje Kalena Hermesová z tiskového oddělení InterNations.

Kvalita vody a hygiena na vysoké úrovni

Mezi vůbec nejlépe hodnocené země světa se Česko dokázalo „probojovat“ v kategorii příroda a prostředí. „Krása zdejšího prostředí je jednou z nejlepších věcí na životě v Česku,“ uvedl v průzkumu jeden z ruských expatů. Devět z deseti cizinců je spokojeno s místní kvalitou vody a s úrovní hygieny.

I když u nás pobývající cizinci ohodnotili všechny kategorie sledované v průzkumu nad celosvětovým průměrem, je stále co zlepšovat. Například s kvalitou ovzduší je spokojeno jen 74 procent expatů. Nejkritičtěji se vyjádřili cizinci k tomu, jak česká vláda podporuje ochranu životního prostředí. Kladně to vnímá pouze 57 procent respondentů. 

„Bylo by zajímavé porovnat výsledky Environment & Sustainability Reportu s jinými studiemi a zjistit, zda aktuální pozice země odpovídá její reputaci mezi expaty,“ říká Hermesová.

I z nich je patrné, že ovzduší skutečně představuje bolístku. V loni publikovaném průzkumu Europe Sustainable Development Report, který byl mimo jiné zaměřen na udržitelný rozvoj, obsadilo Česko osmé místo, a to před Spojeným královstvím, Belgií nebo Irskem. První místo patřilo Dánsku. „Rezervy máme v ochraně klimatu, zejména kvůli vysokým emisím skleníkových plynů při výrobě energie,“ shrnul výsledky Vladislav Smrž, náměstek pro řízení sekce politiky a mezinárodních vztahů na ministerstvu životního prostředí.

Vypouštíme moc plynů

Celkově 25. místo ze 193 sledovaných zemí obsadila Česká republika v mezinárodním Indexu společenského rozvoje (Social Progress Index 2020), který si též všímá životního prostředí, ale mapuje i situaci v oblasti celospolečenského a ekonomického rozvoje. Žebříček každoročně sestavuje americká nezisková organizace Social Progress Imperative a společnost Deloitte. V kategorii znečištění ovzduší ale Česku patří až 89. místo, a v kategorii vypouštění skleníkových plynů dokonce 150.

V rámci průzkumu Environment & Sustainability Report hodnotili cizinci nejlépe Finsko. „Příroda, čistá voda a vzduch,“ shrnuje jihokorejská expatka to, co se jí na životě ve Finsku líbí. Nejhůře dopadla v očích cizinců Indie.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...