Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

České F-35 by dnes neměly kde přistát. Potřebujeme základnu certifikovanou Spojenými státy, říká vyjednavačka

Zkušební let dokončeného letounu F-35 v továrně „Air Force Plant 4“ v texaském Fort Worth | foto: Lockheed Martin/Chris Hanoch

Premium Rozhovor
Nákup dvaceti čtyř amerických stíhaček F-35 si vyžádá investice v řádu desítek miliard do pozemní infrastruktury. V rozhovoru pro Lidovky.cz to uvedla Blanka Cupáková, náměstkyně ministryně obrany pro řízení ekonomické sekce, která má na starosti vyjednávání s USA.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Lidovky.cz: V říjnu jste navštívila USA, kde jste jednala o nákupu F-35. Proč vlastně vznikl vyjednávací tým na úrovni náměstků?
Tato zakázka se liší od stávajících nákupů. Nebavíme se totiž o pořízení letounu, ale o ohromné schopnosti. Musíte se zaobírat výcvikem, přípravou personálu, průmyslovou spoluprací či výstavbou nemovité infrastruktury. Sami Američané říkají, že F-35 je projekt, který z hlediska komplexnosti nemá obdoby.

Náš vyjednávací tým vznikl, abychom donesli vládě zásadní informace, dle kterých by mohla rozhodnout, zda do pořízení F-35 jít, nebo ne. Důvod, proč jsme jeli na úrovni náměstků i do USA, byl ten, že jsme chtěli, aby americká vláda pochopila, že tento projekt má politický a finanční přesah.

Lidovky.cz: Kdy by měly přistát první F-35 v Česku?
Rámcový odhad, který jsme sdělovali vládě USA, je, že první letouny by mohly být k dispozici v USA v roce 2029 a v ČR v roce 2030. Lockheed Martin je ovšem schopný dodat první F-35 dříve, než budeme mít nachystanou pozemní infrastrukturu.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat