Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko svírá led, v Liberci byl největší mráz od roku 1940

Česko

  16:15
PRAHA - V Česku stále silně mrzne, na některých místech klesla rtuť teploměru pod 20 stupňů Celsia, na Horské Kvildě meteorologové naměřili dokonce minus 24,1 stupňů. V Liberci padl teplotní rekord z roku 1940, v Jizerských horách byl překonán rekord z roku 1963. V celé republice začala dlouho očekávaná lyžarská sezona, návštěvnost je však zatím kvůli nepříznivému počasí spíše nižší.

Zasněžená chalupa v osadě Jizerka na Jablonecku foto: Radek Petrášek, ČTK

Mrazivý den očekávají odborníci ještě v neděli, od začátku týdne se začne oteplovat, řekla meteoroložka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Kruté mrazy a sněžení citelně zasáhly i zbytek Evropy. "Počasí ovlivňuje tlaková níže, která postupuje nad Evropu z Itálie," řekla meteoroložka. Také od severu pokračuje příliv studeného vzduchu.

Především na severu země a v horských oblastech nejsou dnes výjimkou teploty klesající až pod minus 20 stupňů. Extrémně nízké teploty naměřili meteorologové nejen na Horské Kvildě, ale také na Jizerce, kde bylo minus 23 stupňů, v Černé v Pošumaví klesla rtuť teploměru na minus 20,4 stupně Celsia. Na Desné Souši v Jizerských horách zaznamenala meteorologická stanice minus 19 stupňů, dosavadní rekord pro tento den byl minus 17,6 stupně z roku 1963.

Záchranáři ošetřují řadu podchlazených lidí

Plné ruce práce mají kvůli mrazivému počasí posledních dní moravskoslezští záchranáři, kteří musí ošetřovat stále více podchlazených pacientů. Od pátečního odpoledne do dnešního rána šlo o více než desítku případů. V naprosté většině jsou to lidé pod vlivem alkoholu nebo lidi bez domova, řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Jen ostravské posádky záchranářů vyjížděly od pátečního odpoledne šestkrát. Vzhledem k mrazivému počasí, které má přetrvávat i v následujících dnech, záchranáři upozorňují obyvatele, aby zbytečně neriskovali.

"Kombinace většího množství alkoholu či jiných psychotropních látek s delším pobytem venku může mít za následek ohrožení zdraví i života. Ulehnutí či usnutí na ulici nebo v terénu může znamenat vážné podchlazení, omrzliny, či dokonce smrt," doplnil Humpl.


Mráz i ve městech
Mrazivé počasí vládne i ve městech. Nejstudeněji bylo dnes v Liberci, kde teploměry ukázaly jen minus 19,5 stupně. Devětašedesát let starý rekord pro tento den byl překonán o 2,5 stupně.

V Praze se nejnižší teploty pohybují kolem minus deseti až minus 13 stupňů.

V pražském Klementinu, které má nejdelší řadu meteorologických měření v zemi, je rekord pro tento den z roku 1788, kdy teplota klesla na minus 22,8 stupně.

Začátek lyžarské sezóny
Začátek lyžarské sezony
V Beskydech začala dlouho očekávaná lyžařská sezona. Přestože se vleky letos kvůli nedostatku sněhu spustily podstatně později než obvykle, lidé zatím na svahy v Moravskoslezském kraji příliš nemíří. Návštěvnost v areálech je spíše nižší. Podle provozovatelů lyžařských středisek za to může nepříznivé počasí - silný mráz a také inverze, která region trápí od pátku.

Také na Olomoucku se v některých horských oblastech rozjely vleky. Na kopcích leží 20 až 30 centimetrů přírodního sněhu. Střediska vybavená sněžnými děly díky mrazivému počasí intenzivně zasněžují. Hlavní lyžařská sezona se však rozjede až o vánočních svátcích.

Ve středních Čechách začaly vleky jezdit v areálech Ski Relax Monínec u Sedlce-Prčice a na Šibeničním vrchu u Mnichovic. Na svazích leží podle provozovatelů dostatečná vrstva přírodního i umělého sněhu. V dalších zimních areálech v Chotouni u Prahy a v Příbrami zatím otevření sjezdovek připravují.

Většina lyžařských areálů ve Zlínském kraji taktéž zahájila o tomto víkendu sezonu. Mrazivé počasí umožnilo vlekařům zasněžovat a na většině zprovozněných sjezdovek leží až půl metru technického sněhu. Zájem o lyžování je ale opět zatím spíše slabý.

V Ústeckém kraji se na řadě míst začalo lyžovat. Zimní střediska mají zatím většinou jen omezený provoz, a tak jsou ceny nižší než v plné sezoně. Přírodního sněhu je málo, díky umělému zasněžování ale leží na sjezdovkách až půl metru sněhu a podmínky jsou velmi dobré. Vleky byly dnes většinou bez front, stejně jako v jiných zimních areálech v zemi se i na severu Čech museli lyžaři připravit na teploty hluboko pod bodem mrazu.

Začátek lyžarské sezony

První lyžování přilákalo i na jihočeské sjezdovky tisíce lidí. Lyžařská sezona v této části Šumavy začala v pátek, kdy se poprvé rozjely lanovky například ve Skiareálu Lipno. Od dnešního dne se lyžuje také ve středisku Zadov. Provozovatelé jsou s první návštěvností spokojeni. Rekreantům zatím nabízejí i zvýhodněné jízdné.

Naopak lyžování v Pardubickém kraji na sjezdovky příliš lidí nepřilákalo. Podle vlekařů je na vinně opět převážně mrazivé počasí. V Dolní Moravě se začalo lyžovat v pátek večer, přišlo pár desítek lidí. Stejné to bylo i v sobotu. "Účast byla slabá. Přitom je tady perfektní lyžování a svítilo sluníčko. Ale je 11 stupňů pod nulou," řekl manažer skiareálu Sněžník Petr Vrzal.

Stovky lyžařů zamířily i na sjezdovky západočeské části Šumavy. V provozu je většina zimních areálů na Železnorudsku, lyžuje se také v Kašperských Horách. Přírodní sníh, jehož jen za poslední den napadlo na Špičáku kolem deseti centimetrů, doplňují vlekaři na svazích technickým sněhem. Zatím nedostatečná sněhová pokrývka neumožňuje na Šumavě strojovou úpravu běžeckých tras, řekli pracovníci zimních areálů a informačního centra.

Začátek lyžarské sezonyNa Vysočině již zahájilo sezonu šest největších lyžařských sjezdovek. Od čtvrtka se lyžuje na Šacberku u Jihlavy, od pátku byly otevřeny sjezdovky v Lukách nad Jihlavou, na Křemešníku, v Novém Městě na Moravě, na Karasíně a ve Velkém Meziříčí. Podle provozovatelů jsou podmínky pro lyžování velmi dobré, svahy pokrývá kolem půl metru umělého sněhu a vleky jezdí téměř bez front. Podle údajů na internetu se další lyžařské areály na Vysočině otevřou v neděli.

První stovky lyžařů se vydaly za zimními sporty i do lyžařských areálů v Karlovarském kraji. Některé krušnohorské areály zahájily provoz už v týdnu, jinde se začíná až tento víkend nebo i později. Lyžuje se především díky technickému sněhu, který doplňuje přírodní prašan. Běžecké stopy se zatím strojově neupravují, první běžkaři si už ale prošlápli stopy a vydali se do terénu.

V Královéhradeckém kraji už nabízejí lyžování všechna hlavní střediska východních Krkonoš a Orlických hor. Zájem lyžařů se rozjíždí pozvolna, jako vždy před vánočními svátky. Středisko ve Špindlerově Mlýně nabízí zatím zhruba polovinu kapacity. Lyžaři mají k dispozici čtyři lanové dráhy a pět lyžařských vleků v Horních Mísečkách a na Svatém Petru. V období předvánočních svátků byla návštěvnost asi poloviční, než bývá po Novém roce.

Lyžaři na Jizerskohorské magistrále v osadě Jizerka na Jablonecku

Po neděli se začne oteplovat
V Česku je dnes zataženo až oblačno. Meteorologové očekávají zvláště na jihovýchodě země postupně vytrvalejší sněžení. Nejvyšší denní teploty se pohybují kolem minus sedmi až minus 11 stupni Celsia, na severu Čech a na horách mohou teploty klesnout průměrně až na minus 13 stupňů. Do rána očekává ČHMÚ teploty až do minus 18 stupňů.


Ani v neděli se ještě země z ledového sevření nedostane. Panovat budou podobné teploty, opět bude kolem minus 13 stupňů. Občas by mohlo sněžit.

Předpovědi počasí varují před tvorbou sněhových jazyků, na horách si musí řidiči dát pozor na závěje.

Studená vlna zasáhla v posledních dnech celou Evropu. Turecko sužuje vichřice, která připravila o život šest lidí. V Polsku již hlásí osm umrzlých (čtěte Evropu trápí velký chlad a sněžení, mráz v Polsku zabíjel). Problémy s mrazem má společnost Eurostar, která na celou sobotu musela přerušit vlakový provoz v tunelu pod kanálem La Manche (čtěte Pod kanálem La Manche 'zamrzly' čtyři vlaky s 2000 pasažéry). Mrazy a vydatné sněžení zasáhly i Itálii.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat