Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
22. ledna 2017 6:00, aktualizováno  12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko svírá smog, lidé topí holínkami. Na vině může být i renesance uhlí

Smog v Česku, pohled z Komáří Vížky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog v Česku, pohled z Komáří Vížky. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Praha Silné mrazy a bezvětří způsobily, že téměř celé Česko zahalil smog. V hlavním městě byla dokonce situace horší než v Ostravě. Meteorologové v několika krajích vyhlásili regulaci, řada podniků proto musela omezit výrobu.

Meteorologové v neděli večer odvolali na Třinecku smogovou situaci, která tam platila od čtvrtečního večera. V ostatních částech Moravskoslezského kraje smogová situace nadále zůstává v platnosti.

Nejhorší situace byla v neděli v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde ráno vykázala stanice průměrnou denní naměřenou koncentraci prašného aerosolu 137 mikrogramů na metr krychlový a do večera se tento údaj zvýšil na 165 mikrogramů. Večer už ale byla koncentrace podstatně nižší, 78 mikrogramů na metr krychlový.

V neděli ráno odvolali meteorologové regulaci v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, kterou tam vyhlásili v pátek, zůstala tam nicméně vyhlášená smogová situace. Po poledni v Jihomoravském kraji zrušili smogovou situaci, která ovšem dál zůstává kromě Pardubického a Královéhradeckého také v Moravskoslezském, Zlínském, Ústeckém, Jihočeském a Plzeňském kraji. Navíc v Praze, středních Čechách a Olomouckém kraji trvá přísnější regulace.

Již několik dní jsou teploty pod bodem mrazu. Lidé proto častěji jezdí vytopenými vozidly a více doma topí. K tomu se ale v některých regionech navíc přidávají škodliviny ze sousedního Polska.

Výsledkem je, že na téměř celém území Česka meteorologové vyhlásili smogovou situaci. „Aktuální situace je v kontextu posledních let výjimečná, a to svým rozsahem, ale i silou inverze. Koncentrace polétavých částic rostou na celém území,“ vysvětlil LN Ondřej Vlček z Českého hydrometeorologického ústavu.

Mráz totiž přináší ideální podmínky, aby se znečištění hromadilo v blízkosti zemského povrchu.

Odborníky navíc překvapila situace v hlavním městě, která byla v pátek horší než v Ostravě. „V Praze je největším problémem doprava, v menších obcích zase vytápění tuhými palivy. Na Ostravsku se k oběma jevům přidává i průmysl,“ řekl také Vlček.

Během pátku a soboty se pak situace na několika místech Česka zhoršila do takové míry, že odborníci v některých krajích vyhlásili takzvanou regulaci. V neděli ráno byla odvolána v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, i tam ale dál platí smogová situace. Regulace, kdy musejí některé průmyslové podniky omezit výrobu, od nedělního rána zůstává v platnosti v Praze, Středočeském a Olomouckém kraji. Mírnější smogová situace platí i v Jihočeském, Moravskoslezském, Ústeckém, Plzeňském, a Zlínském kraji.

Pražský magistrát požádal řidiče aut se spalovacím motorem, aby k dopravě využívali přednostně veřejnou dopravu. Během soboty na většině pražských stanic koncentrace prachu rostly, nejhorší byla odpoledne situace ve Vršovicích a na náměstí Republiky.

„Rozptylové podmínky budou vlivem přetrvávající inverze a slabého větru i nadále nepříznivé. Koncentrace PM10 se nebudou výrazně měnit, i nadále budou zůstávat vysoké,“ uvedl v sobotu odpoledne na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

Upravit svou výrobu musely zároveň některé prašné provozy. „V Praze je několik takzvaných stacionárních zdrojů znečištění. Omezení se v případě zvýšených koncentrací polétavého prachu týká například cementárny Radotín nebo lomu Zbraslav,“ řekl v sobotu ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Žádný významně velký zdroj prašnosti nyní v Praze ale podle magistrátu není.

„Lidé topí i holínkami“

Podle odborníků ale tuzemskému smogu přidalo sílu i aktuální rozložení sil evropského energetického průmyslu. Odborníci dokonce hovoří o renesanci uhlí. Kvůli bezvětří snížily výrobu větrné elektrárny v Německu a Francie spustila rozsáhlou odstávku jaderných elektráren. To vše vede k výraznému nárůstu velkoobchodních cen elektrické energie.

Tuzemské elektrárny momentálně podle analytika ze společnosti ENA Jiřího Gavora vyrábějí na maximum možností. A tím také přispívají smogové situaci, i když musí dodržovat emisní limity. „Krizové oblasti trpí ovšem hlavně přízemním smogem. A v tomto ohledu jsou daleko nebezpečnější lokální topeniště. Leckdo přihodí k uhlí i holínky,“ řekl Gavor.

Meteorologové varují, že v příštích dnech vzduch čistší být nemusí. Minimálně do poloviny příštího týdne bude podle předpovědi stále mrznout. Teploměr v noci může ukázat až minus 17 stupňů.

Zvlášť opatrní by na sebe měli být obyvatelé s chronickými potížemi dýchacích cest nebo srdce a také senioři. Není dobré se přepínat, zvláště při sportu. Nedoporučuje se, aby děti z mateřských škol zbytečně vycházely ven. Meteorologové navíc radí, aby lidé využívali spíše městskou hromadnou dopravu.

Michaela Těšínská, ČTK, Lidové noviny
Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...