Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko trápí „losangeleský smog“

Česko

  10:24
PRAHA - Tropická vedra a suchý vzduch v Česku zvýšily koncentraci přízemního ozonu. Nebezpečný plyn, který se nazývá podle častého místa výskytu „losangeleský smog“, ztěžuje dýchání a snižuje odolnost lidského organismu.

Smog - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Horka, která Česko mají podle meteorologů sužovat až do srpna, zvyšují hodnoty přízemního ozonu ve městech. Ozon nad zemským povrchem je přitom zdraví nebezpečný. Nejrizikovější je pro lidi s onemocněním dýchacích cest.

Příměsi ozonu, který je někdy nazýván podle místa častého výskytu „losangeleský smog“, ve vzduchu poznamenávají i lidi, kteří s plícemi nemají žádné problémy. Dráždí plíce a lidé mohou onemocnět záněty dýchacích cest, protože se zmenšuje jejich obranyschopnost.

Plyn může způsobit i podráždění očí nebo bolesti hlavy. „Trpí však zejména astmatici,“ poznamenává lékařka Pavla Nykodýmová z plicní ordinace v Říčanech. Přízemní ozon ztěžuje dýchání i starším lidem a malým dětem.

Lékaři: Pozor hlavně ve velkých městech a u silnic
Podle lékařů je ideální trávit dny se zvýšenou koncentrací ozonu v uzavřených místnostech s chladnějším vzduchem. Lidé, kteří žijí u silnic, by při tropických vedrech bez srážek neměli raději větrat.

„Jakmile jsou plíce oslabené kouřením, prašností nebo chemikáliemi, může dojít k poškození normální funkce,“ vysvětluje Nykodýmová.

Třicetistupňové teploty mají vydržet i v příštích dnech. Odborníci proto varují, že by mohla především ve velkých městech a u silnic zvýšená koncentrace ozonu přetrvávat.

„Když je jasno a teplota je kolem pětadvaceti stupňů, dochází kvůli emisím z automobilů k přeměně kyslíku na ozon,“ vysvětluje meteorolog Jan Horák z Meteopressu. Podle něj hodnoty přízemního ozonu vzrostly právě díky vysokým teplotám předchozích dnů a malému množství srážek.

Hodnoty přízemního ozonu zvýšené nad limit 180 mikrogramů na metr krychlový naměřili zaměstnanci Českého hydrometeorologického ústavu včera odpoledne v Praze, ve Středních Čechách a v Ústeckém kraji. Nejhorší situace byla včera odpoledne v Litoměřicích, kde hodnota ozonu i přes podmračené nebe překročila 200 mikrogramů na metr krychlový.

Předevčírem měli problémy se špatným ovzduším i obyvatelé Hradce Králové, Pardubic a lidé z Moravskoslezského kraje, v Mostě hodnota přízemního ozonu dokonce přesáhla 250 mikrogramů.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat