Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko věnovalo Ukrajině helikoptéry, tanky a raketové systémy, uvedly USA

Česko

  21:01
Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy, řekl v pondělí americký ministr obrany Lloyd Austin. Vyjádřil se tak po telekonferenčním setkání se zástupci spojeneckých zemí, na němž se jednalo o další vojenské pomoci Ukrajině. Ministryně obrany Jana Černochová na dotaz iDNES.cz sdělila, že si Austinova ocenění hodně váží.

Česká republika provozuje prostřednictvím armádního letectva sovětské vrtulníky Mil Mi-24 a Mi-35. Jde prakticky o jeden a ten samý typ se stejnou výzbrojí, pouze modernizovaný. „Hind“ (“laň“), jak se sovětskému vrtulníku na Západě přezdívá, přitom disponuje unikátní schopností nést značné množství výzbroje, a přitom převážet několikačlenný výsadek.

Moc si vážím, jak pan ministr Lloyd J. Austin ocenil Českou republiku, ale ze zásady naši pomoc Ukrajině blíže nespecifikuji.

Jana ČernochováMinistryně obrany

Česká armáda na začátku roku disponovala 116 kusy tanků T-72 a T-72M4CZ, přičemž třicet z nich bylo modernizovaných a zbytek nemodernizovaných. Aktuální stav není přesně známý, protože není jasné, kolik tanků z České republiky odešlo na Ukrajinu a zejména kolik jich dodali zbrojaři a kolik sama armáda. Ať tak nebo tak, oba typy jsou zastaralé a armáda neplánuje jejich další používání.

Co se dalších systémů týče, spekulovalo se v minulosti o darování samohybných houfnic Dana či salvových raketometů RM-70 Grad.

Ministryně obrany Jana Černochová Austinova slova ocenila. „Moc si vážím, jak pan ministr Lloyd J. Austin ocenil Českou republiku, ale ze zásady naši pomoc Ukrajině blíže nespecifikuji,“ sdělila na dotaz redakce iDNES.cz.

Austin sdělil, že asi 20 zemí se zavázalo poskytnout další zbraně ukrajinské armádě. Mezi zeměmi, které slíbily novou pomoc, je podle něj Itálie, Dánsko, Řecko, Norsko a Polsko.

„Dnešní setkání bylo velmi dobré,“ řekl Austin o telekonferenční schůzce skupiny, která se poprvé sešla na Austinovo pozvání ke konci dubna na americké základně Ramstein v Německu. „Mnoho zemí daruje dělostřeleckou munici, systémy pobřežní obrany, tanky a další obrněná vozidla, která jsou (pro ukrajinskou armádu) nepostradatelná,“ dodal americký ministr obrany.

„Každý tady chápe, co je v této válce v sázce,“ poznamenal.

Austin svolal setkání zástupců spřízněných zemí před necelým měsícem a řekl, že se bude scházet pravidelně jednou za čtyři týdny. Prvních rozhovorů se zúčastnil i tajemník NATO Jens Stoltenberg, ačkoliv Austin trval na tom, že se setkání nekonají pod hlavičkou Severoatlantické aliance a jsou na nich vítáni i zástupci nečlenských zemí. Za Českou republiku se v dubnu jednání zúčastnil náměstek ministryně obrany Jan Havránek.

Projev ministra obrany USA Lloyda Austina:

Autoři: , ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat