Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko utrpělo první zahraniční porážku v miliardové kauze Diag Human

Česko

  10:04aktualizováno  16:30
PRAHA - První ránu u zahraničních soudů zasadil českošvýcarský miliardář Josef Šťáva českému státu ve více než 20 let se vlekoucí při známé jako kauza Diag Human. Americký dovolací soud totiž podle zjištění LN dal podnikateli za pravdu, že tamní justice se má jeho miliardovými nároky kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou zabývat.

Pře, kterou vede s Českem Josef Šťáva, prošetří Švýcaři. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, Česká pozice

Je to tak první z řady zahraničních soudů, u nichž se miliardář domáhá více než osmi miliard s úroky, který se přiklonil na Šťávovu stranu. Připomeňme, že Šťávova firma Diag Human chtěla v 90. letech se státem obchodovat s krevní plazmou. Z obchodu však sešlo a od té doby se vleče tahanice o odškodné za zmařenou investici. V počátku sporu, tedy v roce 1996, šlo o 200 milionů korun. Tehdejší ministr zdravotnictví Jan Stráský se rozhodl přistoupit na arbitráž. A ta se vlekla a penále a úroky naskakovaly.

Na sklonku vlády premiéra Miloše Zemana v roce 2002 arbitři přiznali Šťávově firmě 327 milionů jako částečné plnění a o zbytku odškodného se rozhodovalo dál. Následující vláda částku uvolnila. Pře ovšem pokračovala a v roce 2008 vyčíslili arbitři celkovou škodu Diagu na více než osm miliard. Stát se odvolal a nový arbitrážní tribunál se přiklonil k tomu, že konečným verdiktem je již ten z roku 2002 a stát nic dalšího platit nemá.

Šťáva ovšem s verdiktem z roku 2008, který je podle něj jediný platný, pokračuje v tažení proti státu u zahraničních soudů.

Mimo jiné i právě ve Spojených státech amerických. Tam původně okresní soud v Kolumbii rozhodl, že tamní justice se sporem mezi státem a Diagem zabývat nemůže, protože nejde o komerční vztah, který by spadal pod newyorskou úmluvu. Tento verdikt nyní úterním rozhodnutím odvolací soud zamítl a s přesnými pokyny, jak postupovat dál poslal první instanci zpět.

„Jednoznačně určuje, že je třeba případ projednat,“ potvrdil LN Šťávův právník Jan Kalvoda.

Ministerstvo rozhodnutí soudu ovšem neznervózňuje. „Pozici České republiky vnímám v této kauze i nadále jako silnou, potvrzují to i minulá rozhodnutí soudů ve sporu po celém světě,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Soud sice nedává jasný návod, jak má nižší instance rozhodovat v samotném jádru věci – tedy zda, je původní verdikt arbitráže z roku 2008 vykonatelný, jak tvrdí Šťáva, ale náznaky se v odůvodnění najdou. Odkazuje totiž na judikáty, které říkají, že eventuální zrušení verdiktu v jiném řízení, nemusí nutně znamenat, že je nevykonatelné.

Pro Diag je ale rozhodnutí důležité kvůli běžícím soudům i v jiných jurisdikcích. Miliardové částky se domáhá mimo jiné v Belgii, Velké Británii nebo Nizozemí. Tam zatím soudy rozhodovaly ve prospěch českého státu – a to zejména kvůli tomu, že nebylo ukončeno odvolací řízení ve vnitrostátní arbitráži.

„Ministerstvo zdravotnictví využilo dřívější rozhodnutí amerického soudu a argumentaci, ze které vycházelo, jako hlavní pilíř své obrany v těchto státech. Tento argument byl nyní v plném rozsahu označen za neplatný a soudy v dalších státech vezmou toto příznivé rozhodnutí amerického odvolacího soudu v potaz,“ tvrdí Diag Human.

To rozporuje ministerstvo zdravotnictví. „Toto rozhodnutí nemá žádný vliv na řízení probíhající mezi oběma stranami v jiných zemích. Je třeba také zmínit, že rozhodnutí amerického odvolacího soudu podpořili ze tří členů senátu, který věc rozhodoval, pouze dva jeho členové, z nichž jeden byl k případu přidělen až dodatečně jako náhradník a projednání věci se vůbec neúčastnil. Česká republika bude v souladu s místními procesními předpisy žádat nové projednání před odvolacím soudem,“ uvedl mluvčí resortu Jan Štoll.

Podrobnosti čtěte ve čtvrtečních LN.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!