Česko v Moskvě propadlo

Hokejoví reprezentanti o víkendu prohráli s Ruskem a Finskem shodně 2:5

MOSKVA/PRAHA Dva rozdílné zápasy, dva stejné výsledky. Čeští hokejisté ve čtvrtek na úvod moskevského turnaje v Malmö navnadili příznivce vysokou výhrou nad domácím Švédskem 6:2, ale na tu po přesunu do Moskvy nenavázali.

V turnaji Channel One Cup tak po dvou porážkách 2:5 skončili třetí, v tabulce Euro Hockey Tour jim patří druhé místo.

Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky nejprve v sobotu nestačili na domácí sbornou. Česko sice dokázalo ve druhé třetině smazat dvoubrankové manko, ale po velkém náporu domácích v závěru utrpělo vysokou prohru.

„Chtěli jsme na ně vlítnout, ale oni byli aktivnější a mají hodně silné mužstvo, to bylo vidět. Dařilo se jim, všechno se k nim navíc odráželo,“ krčil rameny český kouč.

Marka mrzel hlavně třetí gól „Je to škoda. Měli jsme to trochu podržet za stavu 2:2. Tam už jsme se nadechovali, že to bude vyrovnané nebo je budeme přehrávat. Jenže nás zamkli do třetiny, dlouho nás tam motali, a když už to naši obránci dostali na hokejku, tak jsme se nedohodli,“ litoval Jan Marek.

Střelec vyrovnávací branky na 2:2 křičel na obránce Pavla Skrbka, ať puk podrží a odpálí. „Ale bohužel trefil přímo hráče na modré, který to dal zpátky před bránu, kde se prosadil Radulov, přestože jsme tam byli tři nebo čtyři. To je velká škoda, to ten zápas rozhodlo,“ dodal Marek.

Včera čeští hokejisté opět vstoupili do zápasu špatně, když brzy prohrávali 0:2. Ve druhé třetině se jim sice díky Hlinkovi a Rolinkovi podařilo vyrovnat, ale Finové poté převzali otěže zápasu.

Jan Marek přiznal, že tým na závěr moskevského turnaje předvedl mizerný výkon.

„Nebudu nic svádět na rozhodčí, nebudeme brečet. V první třetině jsme byli všude pozadu, Finové byli vždycky před námi a my jsme tam byli jak figurky, které nebruslí,“ přiznal člen all star týmu turnaje Marek.

Hodně nelehkou premiéru v národním týmu prožil gólman Alexander Salák. „Především jsme prohráli. A pět gólů je pět gólů. Takže žádná sláva,“ uvedl posmutněle. „To nebyl klasický zápas, ale spíš trénink přesilovek. Skoro pořád hrálo jedno mužstvo ve čtyřech, měli jsme tam pět minut ve třech, což se jindy nestává,“ připomněl Salák.

V dobrém nebude na moskevský turnaj vzpomínat útočník Jan Bulis. Ten kvůli poraněnému kolenu nedohrál čtvrteční zápas se Švédskem. Vyšetření u specialisty pak ukázalo, že třicetiletý forvard ruského Atlantu Mytišči má natržený postranní vaz a bude marodit až dva měsíce.

***

Rusko 5 Česko 2

Branky a nahrávky: 6. Sušinskij (Mozjakin), 17. Zaripov (Těreščenko), 34. Radulov (Saprykin), 58. Saprykin (Gorovikov, Radulov), 60. Kuljaš (Višněvskij, Jašin) -28. Klepiš z tr. střílení, 30. Marek (Rolinek). Rozhodčí: Persson, Rönnmark (oba Švéd.) - Birin, Medvěděv (oba Rus.). Vyloučení: 13:17, navíc Kornějev (Rusko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 12.500. Rusko: Barulin - Proškin, I. Nikulin, Tverdovskij, Kornějev, Kuljaš, Višněvskij, Aťjušov, Varlamov - Morozov, Těreščenko, Zaripov - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Michnov, Ščastlivyj, Jašin - Sušinskij, Zinovjev, Mozjakin. Česko: Kopřiva - Pilař, Čáslava, Krstev, Sičák, Kutlák, Blaťák, Zíb, Skrbek -Květoň, Čermák, Hlinka - Irgl, Marek, Rolinek - Starý, Vašíček, Vampola - Klepiš, Červenka, Lukeš.

Česko 2 Finsko 5

Branky a nahrávky: 26. Hlinka (Klepiš), 34. Rolinek (Blaťák) - 9. Niskala (Voutilainen, Seikola), 22. Niskala (Kuusela, Aalto), 39. Seikola (Laine, Voutilainen), 47. Sahlstedt (Kuusela, Mäntylä), 55. Voutilainen (Koskenkorva, Seikola). Rozhodčí: Bulanov, Kulakov - Šeljanin, Sivov (všichni Rus.). Vyloučení: 10:11, navíc Čermák (Česko) 10 min. Využití: 2:3. Diváci: 3000. Česko: Salák - Pilař, Čáslava, Sičák, Krstev, Kutlák, Blaťák, Zíb - Čermák, Hlinka, Klepiš - Irgl, Marek, Rolinek - Vampola, Vašíček, Hořava - Lukeš, Červenka, Starý - od 21. navíc Květoň. Finsko: Lassila - Aalto, Mäenpää, Jaakola, Saravo, Mäntylä, Niskala, Seikola, Vallin - Kuusela, Sahlstedt, Koivisto -Anttila, Komarov, Koskenkorva - Kuhta, Lehterä, Voutilainen - Rita, Pakaslahti, Laine.

Další výsledky: Švédsko - Finsko 1:2sn (13. Hannula - 15. Sahlstedt, rozhodující sam. nájezd Kuhta), Rusko - Švédsko 6:2 (18. Michnov, 31. Těreščenko, 40. Aťjušov, 41. Zaripov, 42. Mozjakin, 53. Kuljaš - 50. Akerman, 55. Eriksson).