Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko v sobotu zasáhnou silné bouřky. Počasí se během měsíce má vrátit do normálu

Česko

  13:18aktualizováno  14:53
PRAHA - Podle Českého hydrometeorologického ústavu mají v sobotu odpoledne zasáhnout celé území České republiky zasáhnout silné bouřky. Podle meteorologa Jana Pavlíka z Českého hydrometerologického ústavu (ČHMÚ) se některým místům vyhnou, nelze ale zatím předvídat, kterým.
Bouřka - ilustrační foto

Bouřka - ilustrační foto foto: Tomáš Bláha

„Bouřky jsou hlášeny po celém území Česka. Některá místa mohou vynechat, nelze ale dopředu určit, která,“ uvedl Pavlík pro server Lidovky.cz. Ochladit by se podle něj nemělo, teploty se budou i nadále pohybovat kolem 25 stupňů.

Sucha, která v posledních týdnech republiku sužují, se tím ale nevyřeší. „Bouřky na současnou situaci nebudou mít příliš velký dopad. Na některých místech bude pršet jen slabě, jinde bude zase liják tak prudký, že většina vody odteče,“ míní meteorolog. Někde může déšť sucho jen lehce přibrzdit.

V neděli bude podle Pavlíka bouřek méně, v příštím týdnu je ale můžeme očekávat opět na celém území téměř každý den.

Počasí se v nadcházejících čtyřech týdnech vrátí do normálu

Počasí se v nadcházejících čtyřech týdnech vrátí do normálu. Meteorologové očekávají, že teploty i srážky budou průměrné, tedy běžné pro dané období. V prvních třech týdnech se teploty přes den budou pohybovat v průměru kolem 20 stupňů Celsia, v posledním týdnu vystoupí k 24 stupňům. Vyplývá to z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který ji v sobotu zveřejnil na svém webu.

„Po několika týdnech s nadprůměrnými teplotami očekáváme období s teplotami na úrovni hodnot běžných pro danou roční dobu,“ uvedl ČHMÚ. Nejteplejším bude podle nich poslední týden daného období. V noci očekávají meteorologové v prvních dvou týdnech teploty v průměru kolem devíti stupňů Celsia, v posledním týdnu kolem 11 stupňů.

Meteorologové rovněž očekávají přibývání srážek na úroveň normálních hodnot. „Srážky budou mít, zejména ve druhé polovině období, převážně bouřkový charakter,“ uvedli.

Průměrný úhrn srážek pro období následujících čtyř týdnů je 70 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 spadlo zatím nejméně srážek v roce 1979, kdy meteorologové naměřili 31 milimetrů. Nejvíce napršelo v roce 1965 s úhrnem 143 milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro období mezi 14. květnem a 10. červnem je 14,9 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 1979, kdy průměr činil 18,8 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 10,6 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1962.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat