Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko vloží do vzdušného projektu NATO 610 milionů

Gripen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gripen | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká republika do roku 2017 zaplatí finanční příspěvek 610 milionů korun na vybudování systému vzdušného průzkumu pozemních cílů, který se připravuje v rámci Severoatlantické aliance (NATO).

Letos by z rozpočtu měla uvolnit 125 milionů korun, posledních pět milionů z částky doplatí za pět let, uvádí materiál ministerstva obrany, s kterým se tento týden seznámí vláda. Celkové náklady na pořízení systému činí podle informací ministerstva obrany 1,43 miliardy eur (asi 37,18 miliardy korun).

ČR je v programu tři roky

Česká republika se na programu podílí od roku 2009. Spolu s ní na výstavbě systému spolupracují Bulharsko, Itálie, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Německo, Norsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a USA.

Vybudování systému určil jako jednu z priorit aliance lisabonský summit NATO v roce 2010. "Její význam potvrzují zkušenosti z Afghánistánu a také nedávno ukončené operace v Libyi," uvádí dokument ministerstva obrany. Vzdušný průzkum bude zajištěn pěti bezpilotními letadly Global Hawk.

Česká republika má podobně jako další zúčastněné státy smlouvou garantovaný 70procentní podíl z výše vloženého příspěvku na průmyslové účasti v projektu. Na vývoji softwaru pro systém se tak bude podílet firma ICZ, společnost RETIA bude sestavovat dílčí části pozemní složky projektu.

Systém podle aliančního velení přispěje k výběru optimálního způsobu vedení válečných operací a umožní rychlou reakci na změnu situace na bojišti. Má také zlepšit orientaci velitelů a zkrátit čas nutný k vyhledání vhodných tras přesunů vojsk a míst pro manévry. Řešení podle ministerstva obrany přispěje i ke snížení ztrát civilistů i aliančních vojáků.

ČTĚTĚ TAKÉ:


Smlouva o dodání systému mezi příslušnou agenturou NATO a dodavatelem Northrop Grumman Integrated System Sector International by měla být podepsána letos. Po podpisu kontraktu bude zahájena výstavba operační základny v italské Sigonelle a vytvoření společného centra velení a řízení se systémem NAEW&C, v jehož rámci nebe států NATO chrání radarové letouny AWACS. Celý systém má pak být plně funkční v roce 2016. Jeho životnost je podle materiálu ministerstva 30 let.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.