Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko vzdává slib dvou procent HDP na obranu, 130 miliard je podle Babiše i Hamáčka moc

Nejnovější obrněná vozidla Pandur Armády ČR. foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Původní zpráva
PRAHA - Americký prezident Donald Trump varoval po svém nástupu do Bílého domu evropské spojence, že pokud nenavýší své rozpočty na obranu, mohou USA z NATO odejít. Jen sedm z osmadvaceti členských zemí mělo loni obranné rozpočty vyšší než určuje alianční závazek dvou procent HDP. Česko skončilo na pátém místě od konce.
  5:04

Washington Post: Trump zůstal slušný, i když Babiš mluvil déle, než by mu bylo milé

Proto také premiér Andrej Babiš (ANO) loni na jaře v Oválné pracovně Trumpovi popisoval, jak hodlá splnit závazek v roce 2024.

Jenže ochota nalít do modernizace armády v příštích pěti letech 168 miliard korun se koaličním lídrům nyní nezamlouvá. Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček dokonce navrhuje, aby se výdaje na obranu zastropovaly.

Vozidla nahradí dosluhující stará kolová vozidla.
Vojáci z Centra zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově na...

„Dvě procenta HDP na armádu nejsou v naší situaci rozumná. Zvýšení výdajů na obranu na tuto úroveň znamená téměř 60 miliard korun navíc. To je obrovské číslo v situaci, kdy se ČSSD pere doslova o každou miliardu na rodičovský příspěvek, penze, slušné platy hasičů, policistů, sestřiček nebo na školství či dopravu,“ napsal LN vicepremiér Hamáček.

Zároveň přidal vlastní řešení. „Jako cestu vidím zastropování armádního rozpočtu někde kolem 1,4 procenta HDP a udržet ho na této hranici,“ dodal.

Armádní špioni mají bránit český internet. Na vládu míří novela zákona o Vojenském zpravodajství

Vlažnější přístup už signalizoval i premiér. „Kdybychom měli mít dnes dvě procenta, tak je to asi 130 miliard. To samozřejmě není možné a resort obrany není ve stavu tyto rozpočty utratit,“ řekl Babiš novinářům během nedávné návštěvy Izraele.

Naopak opoziční ODS se na konci ledna pokusila prosadit zákonem daný výdaj na obranu na úrovni aliančního požadavku. Ve sněmovně však nenašla dost hlasů. Předseda ODS Petr Fiala změnu rétoriky vládních představitelů kritizuje: „Současná vláda je držena u moci KSČM, pro niž je NATO nejhorším zlem. Babiš si navíc neuvědomuje, že současný bezpečnostní stav nebude trvat věčně, a podceňuje financování obrany země.“

Nesplnění závazku se nelíbí ani ministru obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO), ani bezpečnostním expertům.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat